YouTube Shorts Nedir? YouTube Shorts Nasıl Kullanılır?

YouTube vs TikTok mücadelesi

YouTube Shorts servisine gösterilen ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. YouTube, içerik üreticilerinin para kazanabilmesi için yeni programlar düşünüyor.

YouTube Shorts, dikey olarak kısa videolar çekebilmenize ve bunları müzikler eşliğinde YouTube üzerinden paylaşabilmenize imkân sunan bir sosyal medya servisi. Bu özellik, ilk olarak 2020 Eylül ayında, kısıtlı sayıda kullanıcıya sunulmuştu. Bir süre sonrasında da tam sürüm olarak önce Hindistan’da, ardından da Amerika’da kullanıma açılmıştı. Şu an isteyen herkes bu özelliği kullanabiliyor. Tabii tahmin edebileceğiniz üzere YouTube Shorts, TikTok’a alternatif olarak geliştirilen bir servis.

YouTube Shorts, son dönemde giderek popülerleşen bir servis. Bir örnek vermek gerekirse, 2021 Ekim ayında şarkıcı Ed Sheeran, yeni müzik albümünü yayınladı ve 14 şarkısı için 14 tane kısa video hazırladı. YouTube Shorts’ta yayınlanan bu videoların en çok ilgi göreni yaklaşık 100 milyon izlenme rakamına erişti.

YouTube Shorts nasıl çalışıyor?

Akıllı telefonunuzda YouTube uygulamasını açtığınızda, alt kısımda, soldan ikinci seçenek olarak “Shorts” başlığını göreceksiniz. Ona tıklayın. Böylece, ilginizi çekebilecek bazı örnek videolar karşınıza çıkacak.

Ekranın sağ üst kısmına baktığınızda ise, kamera logosu göreceksiniz. Oraya tıklayarak kameranızı aktifleştirebilir ve kısa videolar çekip paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Burada size 15 ve 60 saniye olmak üzere iki seçenek sunuluyor. İsterseniz ön, isterseniz de arka kamerayı kullanabiliyor ve videonuza ses de ekleyebiliyorsunuz. Hepsi bu kadar basit.

YouTube Shorts Nedir? YouTube Shorts Nasıl Kullanılır?

YouTube Shorts hakkında bunları biliyor musunuz?

– Shorts servisi, global çapta kullanılabilen bir servis. Ancak editör sayfası gibi bazı özellikleri şu an yalnızca Amerika ve Hindistan’da kullanılabiliyor.

– YouTube’daki 60 saniye uzunluğunda ve dikey formattaki eski videolar da Short videosu olarak sayılıyor.

– Videoları izlerken ekrana hızlıca iki kez dokunursanız, videoyu beğenmiş olursunuz. Bu, TikTok’ta da böyle.

– Aslında bir video bitince, otomatikman başka bir video başlıyordu. Şimdi ise aynı video tekrar baştan başlıyor.

– İzlediğiniz videoyu durdurmak için ekrana bir kez dokunmanız yeterli. Videoyu tekrar başlatmak için de bir kez dokunmalısınız.

YouTube Shorts, 1 buçuk yıldan az sürede, toplamda 5 trilyon görüntüleme elde etti

Görünüşe göre kısa videolar, sosyal medyada sıklıkla tercih edilen bir yöntem haline dönüşüyor. Google’ın TikTok’a rakip olarak YouTube ile hazırladığı kısa video servisi, şu an bünyesinde fazlasıyla video barındırıyor ve 1 buçuk yıldan az sürede toplamda 5 trilyon görüntüleme elde etti.

Bu arada YouTube, Shorts üzerinden kısa video hazırlayıp paylaşan içerik üreticileri için çeşitli kazanç programları da planlıyor. Evet, videolar hazırlayarak para kazanmak mümkün. YouTube, bunun için 100’den fazla ülkede destek sunuyor.

İlgili Haberler:

>> Deepfake Teknolojisiyle Yeni Bir Barış Manço Videosu Hazırlandı!