YouTube Shorts Videosu Nasıl Çekilir?

YouTube Shorts, YouTube‘un bünyesinde yer alan ve telefonunuzla dikey olarak kolaylıkla videolar çekip paylaşabilmenize imkân sunan bir özellik. Günümüz dünyasında, kısa videolara gösterilen ilgi her geçen gün artıyor. Bu noktada çoğu platformun çalışmaları var ve YouTube da onlardan bir tanesi. Peki nasıl yapılır, biliyor musunuz?

YouTube Shorts çekmek oldukça kolay! Her şeyden önce, bir tane akıllı mobil telefonunuz olmalı. Sonrasında, bir de YouTube hesabınız olmalı. Zaten ücretsiz üye olabiliyorsunuz. Sonrasında…

Hadi YouTube Shorts çekelim!

1. YouTube uygulamasını açın.

2. Alt kısımda, sol tarafta Shorts başlığını göreceksiniz. Bu, daha önce çekilip platforma yüklenen kısa videolara erişmeniz için güzel bir kısayol. Alt kısımda, tam ortada yer alan + tuşu ise, yeni video yüklemek için dokunmamız gereken tuş.

3. Kısa video oluştur seçeneğini işaretleyin. Karşınıza gelen ekran, bir video çekim ekranı. YouTube, kısa video çekmek için size 15 saniye ve 60 saniye olmak üzere 2 farklı uzunluk seçeneği sunuyor. Bunu sağ üst köşeye dokunarak seçebilirsiniz.

YouTube Shorts Videosu Nasıl Çekilir?

Sağ yan taraftaki bar ise, ön ve arka kameralar arasında geçiş yapabilmeniz için bir seçenek barındırıyor. Video hızını, geri sayım periyodunu, arka planı, kamera ışığını ve filtre detaylarını buradan ayarlayabiliyorsunuz.

Eğer videonuza bir ses efekti ya da müzik eklemek isterseniz bu kez ekranın üst kısmındaki “Ses ekle” başlığına tıklamalı ve açılan ekran aracılığıyla seçimler yapmalısınız.
Tüm hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra, aşağıdaki kırmızı daireye, yani kayıt tuşuna basabilir ve kayıt sürecine geçiş yapabilirsiniz.

Kayıt tamamlandıktan sonra, video başlığı, video açıklaması ve etiketleri belirleyebilir, daha sonra farklı sosyal medya platformlarında da videonuzu paylaşabilirsiniz.

Bu arada, isterseniz telefonunuzun video kütüphanesinde yer alan bir videoyu da Shorts olarak yükleyebilirsiniz. Eğer video 1 dakikadan uzun ise, Shorts’un edit ekranında kısaltma yapabiliyorsunuz.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S23 Ultra Kamera ve Pil Detayları Belli Oluyor