YouTube yeni özellikleri ile karşımıza çıkacak

YouTube yeni özellikleri ile karşımıza çıkacak

YouTube yorumlarda nefret söylemleri
Google News Abone Ol

YouTube yeni özellikleri ile yakında içerik üreticilerinin karşısına çıkacak. Video platformu yeni özellikleriyle efektif deneyim sunacak.

Google’ın bünyesinde yer alan YouTube, içerik oluşturucuların ve video yükleyicilerin videolarını düzenlerken daha az zaman harcamalarına yardımcı olmayı amaçlayan iki yeni özelliği test ediyor. İlk özellik otomatik bir video bölümü oluşturucusu olacak. İkincisi ise küçük bir grup ile test edilen basit bir zaman damgası düğmesi olacak. Peki, YouTube yeni özellikleri ile içerik üreticilerine ne gibi faydalar sunacak?

YouTube yeni özellikleri ile işleri kolaylaştıracak

Bildiğiniz gibi YouTube’da video bölümleri ilk olarak 29 Mayıs 2020’de kullanıma sunuldu ve yükleyicilere videolarını, görüntüleyenlerin videoyu izlerken hızla atlayabilecekleri farklı bölümlere ayırma olanağı sağladı. Ancak ne yazık ki, pek çok yükleyici, düzenleme sürecine zaman kattığı için video bölümleri kullanmıyor.

YouTube, otomatik video bölümleri adı verilen yeni bir özellikle bunu iyileştirmek istiyor. Esasen YouTube’un yaptığı şey, videodaki içeriği analiz etmek, videodaki metin gibi bilgileri aramak için makine öğrenimini kullanmak ve ardından otomatik olarak altyazılarla birlikte video bölümleri oluşturmak olacak.

YouTube yeni özellikleri

Özellik düzgün çalışırsa, içerik oluşturucularına çok zaman kazanmasına yardımcı olurken görüntüleyenlerine izlemek istedikleri içeriğe atlamanın kolay bir yolu sunulabilir. Ancak bu özellikler henüz test aşamasında olduğu için şimdilik konuşmak için erken.

İkinci özellik, platformdaki kullanıcılar için oldukça basit bir yaşam kalitesi güncellemesi olacak. YouTube yeni bir Zaman Damgası düğmesini test ediyor ve bunun çalışma şekli, kullanıcı yazmaya başladığında, videonun geçerli saatini eklemek için kullanılabilecek yeni bir simge açılacak

Bu iki özellik şu anda platformda az sayıda videoda test ediliyor ve test tamamlandıktan ve başarılı olduktan sonra YouTube’un bunu yaygın olarak kullanıma sunmasını bekliyoruz.

İlk olarak web sürüm daha sonrasında ise YouTube’un mobil uygulamasına gelecek olan bu yeni özellikler muhtemelen 2021’in ilk çeyreğine kadar hazır olur. Platformunu zengin içerikler ile şekillendirmek isteyen YouTube’un 2021 yılında içerik üreticilerine daha fazla odaklanacağını düşünüyoruz.

İlgili Haberler

>> Google Chrome hiç olmadığı kadar hızlı

>> Google ceza için reklam verenlerin kapısını çalacak!


CEVAP VER