YouTube Yorumlarda Nefret Söylemleri Yer Almayacak Katı Kurallar Geliyor

YouTube Yorumlarda Nefret Söylemleri Yer Almayacak Katı Kurallar Geliyor

Dünyanın en yakışıklısı
Google News Abone Ol

Birçok kişinin tartışma gündemi arasında yer alan YouTube yorumlarda nefret söylemleri yer almayacak. Konu ile alakalı sert kararlara yer verildi.

Dünyanın en büyük video izleme platformları içerisinde yer alan YouTube, Çok dikkatli olmak zorunda. Yapılan video yorumlarında eğer ırkçılık veya hakaret bulunursa platform zor durumda kalabiliyor. Bunun farkında olan YouTube, yeni önlemler ile karşımızda.

Google tarafından geliştirilen ve dünya genelinde çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan YouTube, yeni bir kararlar ile birlikte yorumlarda bazı düzenlemeler yapacak. Bu özellik Instagram ile son derece benzer. Hatırlayacağınız üzere Instagram üzerinden nefret söylemi içeren bir yorum yapmaya çalışırsanız tekrar düşünmeniz isteniyordu.

YouTube yorumlarda nefret söylemleri artık yer almayacak

Instagram tarafından geliştirilen bir özellik ile birlikte, insanların yorumlara daha fazla dikkat etmesi sağlanmıştı. Buralarda ırkçılık veya nefret söylemleri içeren paylaşımlara yer verenler için uyarı ortaya çıkıyordu. YouTube aynı sistemi kendi web sitesinde kullanmak istiyor.

YouTube yorumlarda nefret söylemleri

Buna göre herhangi bir kullanıcı eğer ırkçılık veya nefret söylemi içeren ifadelere yer verirse otomatik bir şekilde tespit ediliyor. Bunu yapan sistem yapay zeka olacak. Yani kullanıcılar makine öğrenimine sahip olan yapay zeka sistemleri ile birlikte denetlenecek. Elbette kullanıcıların özgürlüğünde herhangi bir azalma olmayacak.

Otomatik bir şekilde filtreleme sistemi kullanmayı bile düşünen YouTube, yorumlardan nefret söylemleri gibi sorunları kendiliğinden kaldırmayı düşünüyor. İlk başta kullanıcılara böyle bir yorum yapmak isteyip istemediği sorulacak. Eğer yorum buna rağmen paylaşılırsa sorumluluk tamamen kullanıcıya ait olacak.

Şiddet ve müstehcenlik içeren videolar, YouTube tarafından tamamen engelleniyor. Elbette iş o noktaya gidene kadar çok daha fazla YouTube filtresinin yer aldığını söyleyebiliriz. Bu nedenle YouTube, yeni yapay zeka algoritmasını kendi sistemine eklerse çok fazla zorluk yaşamaz. YouTube, yorumlarda nefret söylemleri kullanan kişiler için henüz bir engelleme getirmedi.

Fakat platform tarafından verilen sinyaller böyle bir engellemenin getirilebileceği yönünde. Sizce YouTube konuyla alakalı nasıl önlemler almalı?

İlgili Haberler:

>> YouTube Music 2020 En Çok Dinlenen Müzikler Bir Araya Geliyor

>> Sosyal Medya Şirketleri 30 Milyon TL Ceza Aldı: Twitter, Facebook, YouTube Ne Yapacak?


CEVAP VER