Samsung, 600 MP kamera üzerinde çalışıyor!

Samsung, 600 MP kamera üzerinde çalışıyor!

samsung 600 mp kamera
Google News Abone Ol

Samsung’un 600 MP çözünürlüğünde, 4k ve 8k video çekebilen bir kamera üzerinde çalıştığı iddia edildi. İşte tüm detaylar.

Akıllı telefon pazarında son zamanda trend olmuş bir durum da kamera megapiksel değeri. Kullanıcıların çoğu, daha yüksek piksel sunan telefonları tercih etmek istiyor. Fakat daha yüksek çözünürlüklü fotoğraf, ne yazık ki daha iyi bir fotoğraf anlamına gelmiyor. Özellikle son zamanlarda Çinli markalar tarafından piyasaya sürülen 48 MP, 64 MP gibi kameralara sahip telefonlar, kağıt üstünde daha yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar ortaya koysa da, düşük ışık performansı ve çekilen fotoğrafın renklerini incelediğimizde ne yazık ki aynı performansı göremiyoruz. Çoğu markanın, çözünürlüğü yüksek kameralara sahip modellerin piyasaya sürülmesinin pazarlama taktiği olduğu düşünülüyor. Apple ve Google modelleri ise akıllı telefon pazarında megapiksel yarışına girmeyerek, var olan kameralarının lenslerini geliştirme yolunda ilerlemeye devam ediyor.

600 MP kamera, 8K videoyu rahatlıkla çekebilecek

Samsung ise piyasaya sürdüğü modellerinde, en fazla 108 MP çözünürlük sunmuştu. Bu kamerasında ise 4K‘da 30/60 FPS, 8K‘da ise 24 FPS değerinde videolar çekilebiliyordu. Geçtiğimiz nisan ayında, Samsung Sensör İş Ekibi Başkanı Yongin Park, Samsung’un insan gözünün görebildiğinden daha fazla ayrıntı sunabilecek 600 MP sensör üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise, Twitter’da sızıntılarıyla bilinen @Universelce kullanıcısı tarafından 600 MP kameranın proje aşamasında olduğu iddia edildi.

samsung 600 mp kamera

Paylaşılan görüntülere göre 0.8µm piksel boyutuna sahip bir lens bulunacak. Ve 600 MP çözünürlüğüne sahip olan lens, 4K ve 8K videoları rahatlıkla çekebilecek. Fakat yeni kameranın 22 mm‘lik bir kalınlığa sahip olacağı düşünülüyor. Samsung’un bu projeyi hayata geçirmesi için ilk önce kamera çıkıntısı sorununa bir çözüm bulması gerekiyor. Çünkü Samsung’un Galaxy Note 20 modelinin çıkıntısı 8,3 mm kalınlığında ve 600 MP’lik kameranın çıkıntısı ile kıyas yaptığımızda bir hayli kötü duracağı düşünülüyor.

Samsung’un bu projeyi hayata geçirebilmesi için önünde uzun bir yol var diyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda yeni amiral gemisi modellerinde kamera çözünürlüğünü yavaş yavaş arttıracaktır. Bu süre içerisinde, ISOCELL teknolojisinin kullanılacağı 600 MP kamera projesinin kusursuz bir hale gelmesi için çalışmalar yapacaktır.

İlgili Haberler

>> Galaxy S20 için Android 11 tabanlı One UI 3 çıktı

>> Samsung Galaxy F62 GeekBench’de görüldü!


CEVAP VER