5G kullanıcı sayısı önümüzdeki beş yıl içinde ne kadara ulaşacak?

5G kullanıcı sayısı

Ericsson Mobilite Raporu’na göre; önümüzdeki 5 yıl içeriisnde dünyadaki 5G kullanıcı sayısı 2,6 milyara ulaşacak.

Ericsson, dünya genelinde 5G abone sayısının önümüzdeki altı yıl içinde hızla gelişen 5G ekosisteminden dolayı 2,6 milyara ulaşmasını bekliyor.

Ericsson Mobilite Raporu’nun 2019 sayısında, bu tahminlerin yanı sıra 2025 yılının sonuna kadar iletişim teknolojilerinin kullanımına dair diğer öngörüler de yer alıyor.

Sanal Gerçeklik akışları gibi çeşitli yeni tüketici davranışlarıyla birlikte akıllı telefon başına aylık veri trafiğinin 2025 yılının sonunda 7,2 GB’den 24 GB’ye çıkacağı tahmin ediliyor.

Kullanıcılar, aylık 7,2 GB ile günde 21 dakika HD video izleyebilirken, 24 GB ile 30 dakika HD video ve ilave olarak 6 dakika Sanal Gerçeklik yayını izleyebiliyor.

5G kullanıcı sayısı dünya nüfusunun yüzde 65’ini kapsayacak

Raporda ayrıca, 5G’nin 2025 yılının sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 65‘ini kapsayacağı ve küresel mobil veri trafiğinin yüzde 45’inin 5G üzerinden geçeceği öngörülüyor.

2019 yılında Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Amerika’daki lider. iletişim hizmeti sağlayıcılar 5G şebekelerini kullanıma sundular.

5G kullanıcı sayısı

5G hizmetlerini geçtiğimiz Nisan ayında sunmaya başlayan Güney Kore’de büyük bir kullanıcı patlaması yaşandı. Ülke genelinde 2019 Eylül ayına kadar 5G’ye geçen kullanıcı sayısı 3 milyona ulaştı.

Ekim ayında 5G hizmeti sunmaya başlayan Çin’de ise ilginin büyük olmasından. dolayı 2019 yılının sonuna kadar 10 milyon olması beklenen kullanıcı sayısı tahmini 13 milyon olarak güncellendi.

Mevcut artış göz önüne alındığında, 5G’ye geçişlerin LTE’den çok daha hızlı olması bekleniyor. En hızlı kullanıcı sayısı artışının, 2025 yılında abonelerin. yüzde 75’inin 5G’ye geçeceği tahmin edilen Kuzey Amerika bölgesinde yaşanması bekleniyor.

Bunu yüzde 56 ile Kuzey Doğu Asya ve yüzde 55 ile Avrupa’nın takip edeceği tahmin ediliyor.

Diğer tahminler ise şöyle: 2019 yılının sonunda 1,3 milyar olan toplam hücresel IoT bağlantı sayısı, yıllık yüzde 25 artışla 2025 yılının sonunda 5 milyara ulaşacak.

2025 yılında, bu hücresel IoT bağlantılarının yüzde 52’sini NB-IoT ve Cat-M teknolojilerinin oluşturacağı tahmin ediliyor.

Raporda çeşitli kuruluşlarla ortaklaşa hazırlanan makaleler de yer alıyor

Raporda yer alan SK Telecom işbirliği ile hazırlanan bir makalede, Güney Koreli servis sağlayıcının seçili coğrafi bölgelerdeki müşterilerine birinci sınıf bir 5G şebeke deneyimi ve yenilikçi hizmetler sağlamaya odaklı bir 5G kümesi oluşturma stratejisini nasıl uyguladığı ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

5G kullanıcı sayısı

MTN Group ile birlikte hazırlanan bir başka makalede ise Güney Afrika merkezli servis sağlayıcının, kullanıcı deneyimine ve müşteri sadakatine odaklanmasının, Ruanda ve Gana’da nasıl ölçülebilir ağ geliştirmeleri ve ticari kazanımlarla sonuçlandığı detaylarıyla aktarılıyor.

Dünyanın en ince 5G telefonu: Oppo Reno3 Pro 5G

Raporda servis sağlayıcıların ücret tarifeleri de derinlemesine inceleniyor ve 5G hizmetlerini sunmaya başlayan servis sağlayıcıların büyük bölümünün 5G paketlerini en yakın 4G paketine göre. yüzde 20 daha yüksek fiyatlandırdığı görülüyor. Son olarak IoT teknolojilerinin, otomotiv ve ulaşım uygulamalarındaki farklı kullanım senaryolarıyla ilgili gereksinimleri nasıl karşıladığını açıklayan bir makale bulunuyor.