TikTok Yapay Zeka Robotu Tako Geliyor. Peki Nasıl Olacak?

TikTok, şu anda Filipinler’deki belirli kullanıcılarla sınırlı testlerden geçen kendi yapay zeka sohbet robotu Tako’nun test edildiğini doğruladı.

ChatGPT gibi yapay zeka sohbet robotları şu anda çok revaçta, bu nedenle başka bir teknoloji şirketinin en son teklifini sunması şaşırtıcı değil. TikTok, kendi chatbot’unu “Taco” adlı yapay zeka ile test etmenin ilk aşamalarında olduğunu doğruladı.

Bot, Filipinler de dahil olmak üzere bazı pazarlarda sınırlı testlerden geçiyor. Tik Tok, botun güncel sürümünün henüz ABD’de herkese açık olarak sunulmadığını ancak botla ilgili haberlerin ilk olarak Watchful.ai şirketi tarafından ABD’de iOS cihazlarda yapılan halka açık testler sırasında keşfedildiğini söylüyor.

Tako, TikTok arayüzünün sağ tarafında, kullanıcı profilinin ve erişimi olan kullanıcılar için belirgin bir şekilde görüntülenen diğer düğmelerin üzerinde görünüyor. Tik Tok’un botu fark edip kullanmanızı ve onu Tik Tok deneyiminin ayrılmaz bir parçası haline getirmenizi istediği görünüyor. Tıklandığında, kullanıcılar mevcut video hakkında Taco’ya sorular sorabilir veya öneriler isteyerek yeni içerik keşfedebilir.

Bir TikTok sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “İnovasyonun ön saflarında yer almak, Tik Tok deneyimleri yaratmanın temelidir ve her zaman topluluğumuza değer katan yeni teknolojileri keşfediyoruz”.

“Bazı pazarlarda TikTok’ta bulmanın ve keşfetmenin yeni yollarını deniyoruz ve eğlendiren, yaratıcılığa ilham veren ve kültürü geliştiren güvenli bir yer yaratmaya devam ederken topluluğumuzdan bir şeyler öğrenmeyi dört gözle bekliyoruz” diyor.

TikTok Yapay Zeka Robotu Tako

Tako ayrıca reşit olmayanların hesaplarında görünmüyor. Muhtemelen Tik Tok güvenlik amacıyla ve “deneyiminizi iyileştirmek için” botla tüm konuşma günlüklerini inceleyeceğini bildirmesine verilen olumsuz tepkiyi hafifletmek için böyle bir durum söz konusu.

Doğal olarak, bu teknolojilerin daha da geliştirilmesi için şirketler genellikle müşteri etkileşimlerini günlüğe kaydeder ve botları iyileştirmeye yardımcı olmak ve görünüşe göre suç teşkil eden hiçbir şeyin olmadığından emin olmak için bunları gözden geçirir.

TikTok, kullanıcıların bot ile yaptıkları sohbetleri manuel olarak silmesine olanak tanıyor ancak bunun güvenli bir işlev olup olmadığı ve şirket tarafında erişim için konuşmaların kaydedilip kaydedilmediği bilinmiyor.

Ek olarak, üçüncü taraf bir şirket tarafından geliştirilen ve TikTok için lisanslanan Tako’yu oluşturmak için kullanılan AI platformunun, kullanıcının adıyla ilişkili verileri veya diğer kişisel bilgileri kaydedip kaydetmediğini açıklığa kavuşturmak gerekiyor. Projenin herhangi bir uzun vadeli veri saklama politikası veya gizlilik yönü henüz açıklanmış değil.

TechCrunch, “Perde arkasında TikTok, Tik Tok’un kendi ihtiyaçları için özelleştirdiği, bilinmeyen bir üçüncü taraf yapay zeka sağlayıcısı kullanıyor” diye açıklıyor. “Bu değişiklik, Tik Tok veya ana şirket ByteDance’in herhangi bir tescilli yapay zeka teknolojisinin kullanımını içermiyor.”

Çoğu teknoloji şirketi yapay zekayı şu ya da bu şekilde deniyor olsa da, TikTok sohbet botu videolarla ilgili soruları yanıtlamaktan daha fazlasını yapmayı amaçlıyor ve bu da kullanıcıların uygulamada ek içerik görüntülemesi için yeni yollar açıyor.

Z Kuşağı, bilgi aradıkları ilk yer olarak TikTok’a giderek daha fazla yönelirken, Tik Tok sohbet robotunun halka sunulması, genç kullanıcıları arama motorunu kullanmamaya teşvik ederek Google benzeri yeni bir heyecan başlatabilir.

İlgili Haberler

>> Tik Tok Yasaklandı: Kullanıcılar Üzgün!