Açık Alanda Sigara İçme Cezası Belli Oldu Rakamlar Biraz Caydırıcı Olabilir

Açık Alanda Sigara İçme Cezası Belli Oldu Rakamlar Biraz Caydırıcı Olabilir

Google News Abone Ol

Yapılan açıklamalar ile birlikte İstanbul açık alanda sigara içme cezası net olarak belli oldu. Rakam biraz caydırıcı olabilir ancak ilk etapta uyum sağlamak zor gibi görünüyor.

Türkiye’de uzun bir süredir sigara konusunda bazı yasaklar uygulanmaya çalışılıyor. Bunlardan bazıları başarılı olsa bile yine de bazen ilk etapta vatandaşların alışması zor olabiliyor. Bu nedenle getirilen para cezaları, alışma sürecini iyice bir zorunluluğa sürüklüyor.

Türkiye’nin en yoğun nüfusuna sahip olan İstanbul, vaka sayılarında da çok ciddi bir yükseliş yakaladı. Özellikle de yaşlı nüfus yine en büyük tehlikeye sahip. Yoğun bakımdaki yükü hafifletmek isteyen yetkililer, bazı yeni önlemler de almaya çalışıyor.

İstanbul açık alanda sigara içme cezası belirli semtlerde geçerli olacak

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre; İstanbul’da yer alan 125 sokak, 93 cadde, 84 meydan ve toplu taşıma araçlarına ait duraklarda sigara içme yasağı getirildi. Bu yasağın en önemli nedeni maske kullanımına engel olmasıydı.

açık alanda sigara içme cezası

Yetkililer, sürekli olarak sigara içen kişilerin maskeleri çeneleri indirmelerinden rahatsızdı. Şimdi ise buna kesin bir çözüm olması için maskeler hakkında yeni bir karar alındı. Buna göre İstanbul’da belirli noktalarda, dışarda bile olsa sigara içilmeyecekti. Açık alanda sigara içenler 900 TL para cezası ödemek zorunda kalacak.

Dünya genelinde vaka sayısı 51 milyon rakamını aştı ve büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Avrupa başta olmak üzere, Türkiye’de de virüsün yayılmasını önlemek için ek tedbirlere başvuruluyor. Açık alanda sigara içme cezası, bu tedbirlerden bir tanesi ve daha çok maske kullanımı ile alakalı. Yetkililer adım adım tedbirlerin sıkı hale getirileceğini söylüyor.

Bundan kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı başta olmak üzere neredeyse her yetkili, eski önlemlerin geri geleceğini söylemişti. Restaurant ve cafelerde, daha şimdiden sert tedbirler alınmaya başlandı. Açık alanda sigara kullanma cezası, muhtemelen diğer tedbirler gibi sıkı kontrollerle uygulanacak. Sizce bu tür yeni kararlar virüsün yayılmasını engelleyebilir mi? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> AstraZeneca Koronavirüs Aşısı İçin Net Tarih Verdi Fiyatı Bile Belli Oldu

>> Wipelot sosyal mesafe izleme ve uyarı sistemi ile başarısına başarı kattı!


CEVAP VER