AstraZeneca Koronavirüs Aşısı İçin Net Tarih Verdi Fiyatı Bile Belli Oldu

AstraZeneca Koronavirüs Aşısı İçin Net Tarih Verdi Fiyatı Bile Belli Oldu

AstraZeneca Koronavirüs aşısı
Google News Abone Ol

Salgın çalışmalarında çok önemli bir yere sahip olan AstraZeneca Koronavirüs aşısı için son derece önemli bazı açıklamalar yaptı. İşte merak edilen bütün detaylar.

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca işbirliğinde geliştirilen yeni aşı için geri sayım başladı. Özellikle aşı konusunda her kafadan ayrı bir ses çıkıyordu. Bazıları 2020 yılının yaz aylarını işaret ederken bazıları 2024 gibi uçuk tahminlerde bulunuyordu. Hiçbirisinin tahmini aşı ile alakalı doğru sonuçları vermedi.

AstraZeneca’nın CEO’su Pascal Soriot tarafından yapılan açıklamalar, bazı detayları ortaya çıkardı. AZD1222 aşısı olarak da bilinen bu aşı türü sayesinde, bilim insanları sonuca hiç olmadığı kadar yakın. Üstelik AstraZeneca, bu konuda fazlasıyla iddialı.

AstraZeneca Koronavirüs aşısı ne kadar olacak

Normal şartlarda Eylül ayına kadar aşılarının birçoğunun uygulanmış olması bekleniyordu. Ancak durum hiç de tahmin edildiği gibi olmadı. Rusya, bu aşıyı bulduğunu söylese dahi yine de denenmiş olması büyük önem taşıyor. Aksi halde ölümlü vakalara bile yol açabilir.

AstraZeneca Koronavirüs aşısı

İngiltere Aşı Görev Gücü Başkanı Kate Bingham, bununla ilgili olumlu konuşsa bile bazı detaylar üzdü. Koronavirüs henüz tam iyileştirilebilen bir hastalık değil. Vaka sayısının ise 50 milyon civarlarında olması onun daha da güçlenmesini sağlıyor. AstraZeneca Koronavirüs aşısı yapılırsa, virüs muhtemelen tamamen aramızdan ayrılmayacak. Salgından hızlı bir şekilde kurtulmak için tüm dünyanın aşı olması gerekiyor.

İngiltere Aşı Görev Gücü Başkanı Kate Bingham, aşının ilk başlarda 4 milyon doz üretileceğini açıkladı. Bu rakam İngiltere için bile yeterli değil. Hızlıca seri üretime geçilmemesinin asıl nedeni aşının nasıl etki oluşturacağının bilinmemesi. Yan etkileri fazla olursa iptal bile edilebilir. Aşı ilk geldiğinde 34-42 TL (güncel kur üzerinden) alınabilecek.

AstraZeneca Koronavirüs aşısı, Ocak 2021’de kesin olarak üretime geçecek. Ancak işlemler hızlanabilirse Kasım 2020’de de kullanılabilir. Burada herşey aşının göstereceği etkilere bağlı. Oxford Üniversitesi 100/100 destek veriyor. Sizce bu aşı hem Türkiye’de hem de dünyada salgını durdurabilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Wipelot sosyal mesafe izleme ve uyarı sistemi ile başarısına başarı kattı!

>> Koronavirüs Kesin Tedavisi Bulundu İddiaları ABD’den Geldi


CEVAP VER