Apple AirPods Pro, İşitme Cihazlarının Yerine Kullanılabilir mi?

Eğer duyma sorunu yaşıyorsanız, tedavi için haliyle bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor. Tedavinin ilaçlarla tamamlanabilme ihtimali olduğu gibi sizi işitme cihazlarına yönlendiren bir sonuç da ortaya çıkabilir. Yurt dışındaki bazı kimseler ise, işitme sorunlarını ortadan kaldırabilmek için Apple AirPods Pro kulaklıklara başvuruyor. Evet, bunun kullanışlı ve daha uygun fiyatlı bir çözüm olduğu söyleniyor. İşte detaylar.

Yaş ilerledikçe çoğumuzda işitme sorunları görülebiliyor. Doktorların kontrolü neticesinde işitme cihazı kullanmak zorunda olan kişiler hiç de az değil. Peki farklı bir çözüm olabilir mi? Bu haberimizde bahsedeceğimiz detaylar, net bir çözüm değil, ama bir alternatif olarak gösterilebilir. En azından PhoneArena sitesinde yer verilen bilgiler bu yönde.

İşitme cihaz modelleri, binlerce dolarlık fiyat etiketlerine sahip. Diyelim ki işitme sorunlarınız var, ama hafif düzeyde sorunlardan söz ediyoruz. IScience dergisinin belirttiğine göre, hafif ve orta düzeyde işitme kaybı olanlar için Apple’ın AirPods Pro ve AirPods 2 kulaklıkları tercih edilebilir. Profesyonel işitme cihazlarına kıyasla daha uygun fiyatları bulunan bu kulaklıklar, işitme kabiliyetinizi daha iyi bir seviyeye çıkarabilir.

Tayvan’daki Taipei Veterans Hastanesi’nde, bu konuyla ilgili testler gerçekleştirildi. Testlerde hem işitme cihazları hem de AirPods kulaklıklar kullanıldı. Katılımcı olarak da hafif ve orta düzeyde işitme kaybı olan 21 hastadan yardım alındı.

Apple AirPods Pro, İşitme Cihazlarının Yerine Kullanılabilir mi?

iPhone ile eşleştirilen AirPods Pro kulaklıklar, canlı dinleme özelliği aktifken kullanıldı ve…

Araştırma görevlileri, deneye katılanlara önce kısa cümleler okudu ve duyup duymadıklarını test etti. Örneğin AirPods 2 kulaklıklar takılıyken, sessiz ve gürültülü ortamlarda istenen kalite elde edilemedi. İşitme cihazlarına kıyasla zayıf bir performans ortaya çıktı. Yine de hiç takılmamasından daha iyi olduğu ifade ediliyor. AirPods Pro kulaklıkların ise çok daha iyi performanslar verdiği belirtildi.

AirPods Pro, aktif gürültü engelleme özelliğinin de yardımıyla pek çok katılımcının daha iyi işitmesine yardımcı oldu.

Çalışmayla ilgili bilgiler veren yetkililer, bu tip kablosuz kulaklıkların tabii ki profesyonel işitme cihazlarının yerini alamayacağını, ancak pahalı işitme cihazlarına erişimi olmayan kullanıcılar için iyi bir başlangıç noktası olabileceğini ifade ediyor. Bu da yaşam kalitesinde artış anlamını taşıyor.

Öte yandan, “yaşlı gösterdiği” düşünüldüğü için işitme cihazlarını alıp kullanmayan pek çok kişi var. Yine bu noktada da AirPods Pro kulaklıklar daha verimli olabilir.

İlgili Haberler

>> Donald Trump, Twitter’a Dönebilir! Ayrıca, Artık Twitter’da Film de İzleniyor!