Akıllı Telefon İçin Değiştirilebilir Batarya Geri Dönüyor!

Akıllı Telefon

Akıllı telefon modelleri için değiştirilebilir batarya özelliği geri dönüyor. Artık yeni telefonlar, değiştirilebilir bataryaya sahip olacak. İşte detaylar.

Son yıllarda piyasaya sürülen nerdeyse tüm akıllı telefonların, bataryalarının dahili olduğunu biliyoruz. Yani kullanıcı, istediği zaman ne yazık ki teflonunun bataryasını hiç çıkartamıyor. Eskiden piyasaya sürülen modellerde çıkartılabilir batarya mümkündü. Yani bataryayı çıkartma işini yalnızca servisler yapmıyordu. Çünkü arka kapak açılabildiği için, kullanıcılar istediği zaman bataryalarını çıkartabiliyordu. Tabii ki bataryayı çıkartmanın birçok avantajı olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin telefon donup kitlenmediğinde, telefonu kapatabilmek için çıkartılabilir bataryaya ihtiyacımız oluyor. Bunun dışında telefonun bataryasında bir şişlik meydana geldiğinde, patlamadan önce çıkartabilmemiz de yine söz konusu bataryalar sayesinde mümkün hale geliyor. Veya telefonun batarya ömrü azaldığında yeni batarya satın alarak, direkt olarak kullanıcının takması mümkün hale geliyor. Şimdi ise telefon servisine bırakmaktan başka çaremiz ne yazık ki kalmıyor. AB tarafından alınan karara göre ise yıllar önce karşımıza çıkan değiştirilebilir, çıkartılabilir bataryalar geri dönecek. İşte ortaya çıkan tüm detaylar.

Akıllı Telefon İçin Değiştirilebilir Batarya Geri Dönüyor!

Avrupa Parlamentosu, özellikle pilin çıkarılmasını kolaylaştırarak, kullanıcıları cep telefonu pillerini kendileri değiştirmeye teşvik edecek yeni mevzuat üzerinde çalışıyor. Kongre, kullanıcıların cep telefonu pillerini kolayca çıkarmasına ve değiştirmesine izin vermek için yapıştırıcıların kullanımını neredeyse oybirliğiyle yasakladı. Bu çabalar, pilleri daha yeşil ve daha kullanıcı dostu hale getirmeyi amaçlayan daha geniş bir stratejinin parçasıdır. Temel olarak, cep telefonu üreticileri, pili değiştirmek için telefonu açmak için özel aletler veya eğitim gerektiren telefonları satamazlar.

Akıllı Telefon

Ancak elbette, çıkarılan herhangi bir yasa gibi, yürürlüğe girmesi oldukça uzun zaman alabilir. Bürokrasiler, farklı koordinasyon ve hazırlık aşamalarından geçerken bunları yavaş yavaş aşma eğilimindedir. Şimdilik, bu yasanın mobil teknoloji dünyasında bir fark yaratması en az 2027 olabilir. Önümüzdeki dönemlerde değiştirilebilir bataryaya sahip olacak ilk telefonlar hakkında daha fazla detay ortaya çıkacaktır. Değiştirilebilir bataryaya sahip akıllı telefon hakkında yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Realme 11 Pro+ Dakikalar İçerisinde Şarj Olacak!