Akıllı Telefon Satış Oranları Ortaya Çıktı: Samsung ve Apple Durdurulamıyor

Haftanın Akıllı Telefon Haberleri

Akıllı telefon satış oranları düzenli olarak açıklanıyor. Sektörü domine eden markalar genellikle belli olsa bile bu yıl oldukça şaşırtıcıydı. Hadi gelin hem büyük markaların satış oranlarına hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

Apple ve samsung bildiğiniz üzere sektörün en büyük markaları olarak biliniyor. Her geçen yıl satış rakamlarını artırmaları ise onların bu hakimiyetini güçlendiriyor. Peki bu yıl 2 şirket nasıl bir performans sergiledi. Konu ile ilgili Strategy Analytics 2021 yılı raporları ortaya çıkarıldı. Görünüşe göre ilk çeyrek sonuçları küresel akıllı telefon pazarında büyük bir dominasyonu işaret ediyor.

Genel olarak değerlendirildiğinde gelirlerde yıllık yüzde 37 oranında bir artış olduğu ortaya çıktı. Bunu rakamlara çevirirsek yaklaşık olarak 100 milyar dolar ek gelir elde edildi. Global pazarın böylesine büyümesi elbette iştahları kabartıyor. Ancak diğer şirketlerin çok fazla sevinmesine gerek yok. Samsung ve Apple bu konuda korkunç bir başarı yakaladı.

Akıllı telefon satış oranları Samsung ve Apple liderliğinde şekillendi

Ortaya çıkan son detaylara göre Apple genel satışların yaklaşık olarak yüzde 46 gibi bir bölümünü oluşturuyor. Samsung ise buradan yüzde 19 seviyesinde pay elde etti. Hem Samsung hem de Apple açık ara lider konumda bulunuyor. Özellikle Apple şirketinin liderliğini gerçekten de takdir edilecek türden.

Akıllı telefon satış oranları

Premium araçların satışlarına bakıldığında da benzer bir durum ortaya çıkıyor. Yine Samsung ve Apple en fazla satış yapılan markalar arasında yer alıyor. Özellikle iPhone 11 ve iPhone 12 modelleri bunda büyük bir etkiye sahip. Samsung ise kendi amiral gemilerini, kamera performansları ile iyi pazarladı.

Akıllı telefon sektöründe diğer markalar geri planda kaldı

Akıllı cep telefonları sektörü genel olarak değerlendirildiğinde Vivo yüzde 8 oranında bir gelir payı elde etti. Oppo ise küresel akıllı telefon gelirlerinde yüzde 7 gibi bir bölüme sahip.

En düşük miktarda kalan şirket Huawei oldu. Yaklaşık olarak yüzde 3 oranında bir satış rakamı elde etti. Peki siz bu satış rakamlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Apple Podcast Abonelik Tarihi Belli Oldu: Kullanıcılar İyice Sabırsızlanmaya Başladı

>> Apple Şarj Aleti Davasını Kaybetti: Kutuda Şarj Aleti Göndermek Zorunda Kalabilir