Akıllı telefonun batarya ömrü nasıl uzatılır!

Elektrikli otomobil projesine

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük derdi olan telefonun batarya ömrü nasıl uzatılır sorusunun cevaplarını paylaşacağız. İşte detaylar.

Son yıllarda akıllı telefonların hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle pandemi sürecinden itibaren telefon kullanım oranlarının iki katına çıktığının da gözlemlendiğiini söyleyelim. Bundan dolayı çoğu kullanıcı telefonlarının batarya ömürlerinden dolayı şikayetçi oluyor. Bildiğiniz üzere çoğu garanti firması kısa ömürlü bataryayı garanti kapsamında saymıyor. Apple saysa dahi pil ömrünün %80’den daha düşük olmasını istiyor. Hal böyle olunca kullanıcılar var olan pil ömrünün nasıl daha uzun tutulabileceğine dair arayışlar içerisine girdi. Bu haberimizde sizler için pil ömrünü uzun tutmanız ,.,n yapmanız gerekenleri derledik. İşte ayrıntılar.

batarya ömrü nasıl uzatılır

Akıllı telefonun batarya ömrü nasıl uzatılır: Tüm yöntemler

  1.  Li-ion piller tercih edin. Artık Li-ion harici pil kullanan akıllı telefonun pek kalmadığını söyleyebiliriz. Fakat eğer akıllı telefon alacaksanız ve farklı bir pil gördüyseniz kaçının. Çünkü Li-ion piller yüksek enerji yoğunluğu sunar ve uzun ömürlü pillerdir.
  2. Telefonunuzun pilini son yüzdeye kadar kullanmayın. Genellikle şarjımız bittiğinde şarja takarız. Fakat bunun sonuna kadar yanlış olduğunu bilmenizi isteriz. Telefonunuzu %20 ile %80 arasında tutmanız batarya ömrünü %40 oranında arttıracaktır.
  3. Eğer telefonunuzu yeni aldıysanız ve yine de pilinizin kısa sürede bittiğini düşünüyorsanız bataryanızı kalibre etmeniz gerekmektedir. Telefonunuzun pilini sonuna kadar bitirin. Ardından telefonunuz kapalı haldeyken %100 şarja ulaşana kadar şarj edin. Bu sayede batarya ömrünüz tekrardan olması gerektiği seviyeye gelecektir.
  4. Orijinal şarj aleti kullanın. Her zaman telefonunuzun kutusundan çıkan şarj aletini kullanın. Telefonunuzla aynı marka şarj aleti olsa bile farklı şarj aleti kullanmayın. Farklı şarj cihazları kullanmak batarya ömrünüzü önemli derecede etkileyecektir.
  5. Asla uyurken şarja takmayın. Ertesi gün sabahtan işiniz olsa dahi telefonuzu uyurken şarja bırakmayın. Genellikle çoğu kaynak bu sorunun eski pillerde olduğuun belirtse de uzun süre şarjda tutmanın batarya ömrünü kısalttığı resmi olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden yatarkan telefonunuzu şarjda bırakmayın.

İlgili Haberler

>> Akıllı telefon markası realme 108 MP kamera ile karşınızda

>> Kripto Paralar Yeniden Yükseliyor (1 – 7 Mart) Bu Hafta Yükselmeye Devam Edecek Mi?