Bakan varank uzay tartışmasına girdi: Ortalık fena karıştı

NASA ve Çin arasında

Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank uzay tartışmasına girdi. LeMan karikatüristlerinden bir tanesi olan Tuncay Akgün ile yaşadığı tartışma sosyal medyada gündem oldu. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

İsmi sürekli anılan Teknoloji Bakanı Mustafa Varank hatırlayacağınız üzere Türkiye’nin Milli Uzay Programı ile ilgili önemli açıklamalar yapmıştı. Hatta Onun öncesinde Cumhurbaşkanı bu programı herkese anlatmaya çalıştı. Türkiye’nin çok büyük hedefleri olduğu ifade edildi.

Uzay alanında sadece Türkiye değil aynı zamanda dünyanın birçok ülkesi aktif bir şekilde çalışıyor. Ancak her ne kadar çalışma zorlu olsa bile yine de karikatür ile bazen tebessüm ettiren vakitler yaşanabiliyor. LeMan karikatüristlerinden bir tanesi olan Tuncay Akgün, komik olabileceğini düşündüğü karikatürlerinden bir tanesini yaptı. Fakat bakan buna biraz sert çıkıştı.

Bakan Varank uzay tartışmasına TÜBİTAK örneği verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa varank genellikle çeşitli hamleleri tanıtması ile biliniyor. Mesela yerli otomobil alanında da neredeyse her ay açıklama yapıyordu. Aynı şekilde uzay programı ile ilgili de bazı açıklamalara yer verdi.

Mustafa Varank uzay tartışmasına

LeMan karikatüristlerinden bir tanesi olan Tuncay Akgün konuyla alakalı bir paylaşım yaptı. Bu karikatürde uzaylılar Bakan Varank’a “Türkiye bir uzay ülkesi demişsin!” açıklamasında bulunuyor. Yine karikatür içerisinde Varank tarafından verilen cevap ise “ben onu muhalefete şey etmiştim” demek oluyor. Bu karikatür bakanı biraz kızdırmış gibi görünüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı açıklama yaptı

Bakan Varank tarafından yapılan açıklamada, “Yerçekimsiz ortamda böyle oturmak mümkün değil. Asgari seviyede de olsa temel bilimler bilgisi ve iyi mizah anlayışına sahip olmadığınız anlaşılıyor. TÜBİTAK popüler bilim yayınlarını takip ederek belki kendinizi ve mizah anlayışınızı geliştirebilirsiniz…” ifadelerine yer verildi.

Onun yaptığı açıklamadan sonra karikatürist mizahı kendisinden öğrenmek istemediğini söyledi. Aralarındaki bu tartışma bir miktar daha büyüyebilir. Türkiye’nin uzay hamlesi şu an için bütün basında tartışma konusu. Üstelik düşük bir bütçeye sahip olması ajansın işini zorluyor. Peki siz Türkiye Uzay Ajansı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Temassız kurutma makinesi araştırma sonuçları yayınlandı? Bakterilerin ne kadarı ölüyor? Detaylar haberimizde…

>> Eski SIM Kartı Yüzünden Başına Gelmeyen Kalmadı: Kırıp Çöpe Atmıştı!