Akıllı Telefonunuzu PC’niz İçin Kablosuz Webcam ‘e Dönüştürebilirsiniz! Nasıl Mı?

Akıllı telefonunuzu bilgisayarınızda kablosuz bir webcam gibi kullanabilir, böylece iyi görüntü kalitesine çok fazla para vermeden sahip olabilirsiniz. Eh, haliyle tam sürüm uygulamaya vereceğiniz para, yeni bir kameraya kıyasla daha uygun olacaktır. Yine de, nadir kullanımlar için ücretsiz sürümler de yeterli olacaktır.

Laptop bilgisayarlarda dahili kameralara yer veriliyor, ama pek çoğunun görüntü kalitesi pek de iyi değil. Masaüstü PC tarafına baktığımızda ise, dahili olarak kamera mevcut değil, ama isterseniz iyi bir kamera satın alıp kullanabiliyorsunuz. Bu yazımızda ise size, para vermeden akıllı telefonunuzu PC’lerinizde nasıl webcam olarak kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Akıllı telefonunuzu bir masaüstü PC’nizde ya da laptop bilgisayarınızda, kablosuz bağlantıyla webcam olarak kullanma şansınız var. Bunun için pek çok farklı program bulunuyor. Bu programların ücretsiz sürümleri bulunduğu gibi paralı sürümleri de var. Tabii ki para vermek, daha fazla özelliğe kavuşmak anlamını taşıyor. Biz yine de “ücretsiz” kısma odaklanalım isterseniz.

DroidCam: Android telefonlar için webcam programı

Bu program, ücretsiz olarak indirilip kullanılabiliyor. Eğer kısa süreli bir kullanım düşünüyorsanız, bu ürün muhtemelen işinizi görecektir. Eğer uzun süreli kullanım düşünüyorsanız, reklam banner’larından kurtulmak ve daha yüksek çözünürlüklü seçeneklere sahip olmak için 5.49 dolarlık ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretli versiyonu aldığınızda, programınız “DroidCamX” oluyor ve 720p/1080p çözünürlük seçenekleri, daha net görüntü kalitesi sunuluyor. Reklam banner’larının gittiğini de tekrarlayalım.

Akıllı Telefonunuzu PC'niz İçin Kablosuz Webcam 'e Dönüştürebilirsiniz! Nasıl Mı?

Kullanım için öncelikle Android telefonunuza DroidCam’in Android uygulamasını indirmelisiniz. Bu uygulama, Google Play Store’da yer alıyor. Sonrasında da Dev47apps.com adresine giderek Windows istemcisini PC’nize indirmelisiniz.

Daha sonra hem PC hem de akıllı telefonunuzun aynı internet ağı üzerinde olduğundan emin olmalısınız. Android uygulaması bir IP adresine ihtiyaç duyuyor ve listeliyor, ki bu adresi PC’deki istemci programa da girmelisiniz.

Süreci tamamladıktan sonra, PC’nizde kurulu olan video sohbet programlarını kontrol etmeyi ve ayarlardan telefonunuzu seçmeyi ihmal etmeyin. Eğer listede görünmüyorsa, PC’nizdeki video sohbet programlarını silip tekrar kurun.

EpocCam: iPhone telefonlar için webcam programı

EpocCam, iPhone telefonunuz için ücretsiz olarak indirilip kullanılabilecek bir webcam uygulaması. Tabii ücretsiz sürümde reklam gösterimleri olduğunu ve uygulamanın pek az özelliğinin deneyimlenebildiğini belirtelim. Eğer reklamsız ve tam kapasite bir deneyim isterseniz, 7.99 dolar ödemeniz gerekiyor.

Bu arada, ücretli sürümde mikrofon desteği, HD video desteği, USB bağlantı desteği ve zoom/odaklanma iyileştirme gibi özelliklerin olduğunu söylemeliyiz.

Akıllı Telefonunuzu PC'niz İçin Kablosuz Webcam 'e Dönüştürebilirsiniz! Nasıl Mı?

Kullanım için öncelikle telefonunuza EpocCam uygulamasını indirmelisiniz. Sonrasında, Elgato sitesi üzerinden Windows ya da Mac PC için uyumlu sürücüsünü indirmelisiniz. Yükleme tamamlandıktan sonra PC’nizi yeniden başlatın. Sonrasında da hem PC’deki hem de telefonunuzdaki programları açın.

Tabii ki hem PC hem de telefon tarafındaki uygulamaların uyumlu çalışabilmesi için cihazlarınızın aynı Wi-Fi internet ağında olması gerekiyor ya da USB ile bağlantılı olmaları gerekiyor.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S22 mi Daha Güçlü, Yoksa iPhone 13 Pro Max mi? İşte Sonuç!