Amazon Çeyrek Verileri Dibi Gösterdi: Son Yılların En Kötü Performansı

Amazon çeyrek verileri

Amazon çeyrek verileri büyük bir endişe yarattı. Şirket son derece kötü bir performans sergiledi. İşte merak edilen detaylar.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Amazon son derece ilginç çalışmalara imza atıyor. Şirket ilk çeyrek gelirinin öngördüğünden daha alt seviyede rakamlara imza attı. 2022 yılının ilk çeyrek sonuçlarına baktığımızda firmanın hisselerinin yaklaşık olarak yüzde 12 düşüş yaşadığını görüyoruz.

Amazon CEO’su Andy Jassy tarafından yapılan açıklamalarda durumun aslında tahmin edilenden daha kötü olduğu görüldü. Amazon Perşembe günü açıkladığı 2022 ilk çeyrek sonuçlarında bir miktar zarar ettiğini belirtti. Hisse başına 7,56 dolarlık bir zarar ortaya çıktı. Böylece hem piyasa değeri hem de hisse bir miktar daha gerilemiş oldu.

Amazon çeyrek verileri endişe yaratıyor

Elektrikli araç işine de yönelen Amazon aslına bakacak olursak kendisine zarar verecek başka bir alan daha buldu. Rivian ile ilgili yapılan yatırımlarda 7,6 milyar dolarlık bir zararın olduğu söylendi. Hem salgın hem de Ukrayna’da yaşanan problemler nedeniyle şirketin gelirlerinde düşüş yaşandı.

Amazon çeyrek verileri

Fiziksel kapasite veya personel kapasitesi şu an için Amazon tarafından pek önemsenmiyor. Ayrıca büyüme hedefleri bakımından Amazon bir miktar daha geri planda kaldı. Yani şimdilik savunma moduna geçti diyebiliriz. Genelde üretkenlik ve maliyet verimliliğini artırma üzerinde yoğunlaşıyor.

Amazon yatırımcısı endişeli

Yapılan tüm bu açıklamalar üzerine Amazon yatırımcılarının endişeye kapıldığını görüyoruz. Amazon Prime üyeliklerini içeren üyelik hizmetlerinden kazanç elde eden şirket bu alanda yatırımlarını sürdürüyor. Prime üyelik ücreti aylık 12,99 dolardan 14,99 dolar seviyesine kadar yükseltildi.

Tüm bunlara ek olarak yıllık üyelik 119 dolardan 139 dolar seviyelerine kadar çıktı. Şirket kendisini sürekli güncellediği için yeni rakamlara yer veriyor. Ancak fiziksel çalışmalara biraz daha ağırlık vermesi gerekiyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Amazon Alexa Kapatılıyor: İnternet Siteleri İçin Kara Gün

>> POCO’nun yeni cihazı POCO M4 Pro’nun online satışı, özel indirimlerle sadece Amazon Türkiye’de