Amazon Haksız Rekabet Nedeniyle Mahkeme Karşısına Çıkabilir: Arama Sonuçları Eleştiriliyor

Amazon Tesla çalışanlarını

Dünyanın en büyük e-ticaret siteleri içerisinde yer alan Amazon haksız rekabet sebebiyle yoğun eleştiri bombardımanı altında. Bu eleştirilerin ana kaynağı ise arama bölümü. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Amazon haksız rekabet suçlamaları ile karşı karşıya. Hatırlayacağınız üzere Trendyol benzer skandallarla anılmıştı. Uygulamanın algoritmalara müdahale ettiği ve kendi markalarını öne çıkardığı ifade edildi. Her ne kadar Trendyol bunu reddetse bile yine de aldığı tepkiler biraz fazlaydı.

Benzer tepkiler e-ticaret devi Amazon ile ilgili gösteriliyor. Birçok kişi Amazon sitesinin diğer satıcılara haksızlık yaptığını düşünüyor. Yapılan bir araştırma ile birlikte 3492 popüler ürün araması gerçekleştirildi. Bu arama sonuçlarının ilk sayfaları detaylı bir şekilde analiz edildi.

Amazon haksız rekabet problemi ile karşı karşıya

Amazon ile ilgili arama sonuçları değerlendirildiğinde yüzde 60 seviyesinde reklam verenlere öncelik gösterildiği ortaya çıktı. Yani herhangi bir popüler ürün araması yapıldığında her 10 arama sonucunun 6 tanesi reklam içerikli. Bu durum Amazon satıcılarını rahatsız ediyor.

Amazon haksız rekabet

Arama sonuçlarına bakmaya devam ettiğimizde her 10 arama sonucunun 4 tanesi Amazon ürünleri tarafından işgal ediliyor. Elbette Amazon burada tamamen kendi ürünlerine yer vermiyor. Aynı şekilde az biraz rakiplerine yer verebiliyor. Bu durum e-ticaret devi ile ilgili olumsuz bir algı yaratıyor. Reklam içeriklerine bu kadar fazla yoğunluk verilmesi eleştiri nedeni oldu.

Amazon iddiaları kesin bir dille reddetti

Online ticaret devi Amazon konuyla ilgili tüm iddiaları reddetti. Haksız rekabet yapıldığı ile ilgili iddialar anlamsız bulundu. Şirket müşteriye gösterilen ürünün türü ve miktarı ile ilgili başka faktörlerin önemli olduğunu söyledi. Mesela müşterinin sorusu ve müşterinin masaüstünde veya mobil tarayıcıda alışveriş yapıp yapmadığına bakılıyor.

Online ticaret devi tüm bu nedenlerden dolayı mahkeme karşısına çıkabilir. Ancak konuyla ilgili henüz net açıklamalara yer verilmedi. Peki siz Amazon ile ilgili ortaya atılan bu iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Aliexpress, Ebay Ve Amazon’dan Alışveriş Yapınca Gümrük Vergisi Var Mı?

>> Amazon Prime Gaming’in Eylül ayı ücretsiz oyun listesi açıklandı