İnternetten Alışveriş Yapanlar Bu Ücreti Geri Alabilir

internetten alışveriş yapanlar
Google News Abone Ol

Son dönemlerde sayıları giderek artan internetten alışveriş yapanlar, bazı ücretleri geri alabiliyor. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin tarafından yapılan açıklamalar, bu konuda mağduriyet yaşayanlar için oldukça önemli. Birçok kişi sadece online alışveriş yaptığı için bir şekilde zor durumda kaldı. Bu konuda verilen emsal kararlar, mağduriyet yaşayan tüketiciler için can simidi olacak gibi görünüyor.

Talas Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti tarafından alınan karara göre, tüketici istediği ürün gelmeyince cayma hakkına sahiptir. Yani online alışveriş yaptıktan sonra gelen kargo, istenildiği taktirde (ürünler aldatıcıysa) geri gönderilebilir. Bu hak, bütün kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

İnternetten alışveriş yapanlar yasal tüm haklara sahip

Bazı kullanıcılar internetten sipariş vermeden önce ürünün güzelliğine kanabiliyor. Mesela bir e-ticaret sitesine bırakılan ürün son derece güzel görünüyordur ve fiyatı da uygundur. Bu durumda kullanıcı onu hemen almak isteyebilir. Ancak kendisine ürün ulaştığında büyük bir hayal kırıklığı yaşar.

internetten alışveriş yapanlar

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin konuyla alakalı, “Tüketicilerimizin en çok yaşadığı sorunların başında uzaktan satışlar geliyor. Bu satışlarda maalesef daha sonra muhatap bulunamıyor. Bu durumda da tüketici psikolojik olarak sıkıntı yaşıyor. Tüketicilere bu konuda püf noktası olacak bir uyarımız var. Kesinlikle uzaktan satışlarda internet üzerinden, banka havalesi üzerinden ödeme yapmayın. Ödemeleri sadece kapıda yapacağınız şekilde söyleyin. Neden bunu söylüyoruz, çünkü muhatabı bulamadığımız zaman parayı vermiş olduğumuz kargo şirketi muhatabımız haline gelir ve biz bir sorun yaşadığımızda ödeme yaptığımız parayı kargodan alırız. Şu anda elimizde birçok emsal karar var.” ifadelerine yer verdi.

İnternetten alışveriş yapanlar için tüm yasal hakların bulunduğunu özellikle belirtti. Şahin tarafından yapılan açıklamalarda, mağduriyet sayısının yüz binlerle ifade edildiği söylendi. Bu durum, sorunun ne kadar yaygın olduğunu göstermeye fazlasıyla yetiyor.

Bugüne kadar yapılan mahkemelerde genellikle tüketiciler uzun süre beklemek zorunda kalıyor. İnternetten alışveriş yapanlar, yeni emsal kararlar ile birlikte daha fazla haklara sahip oluyor. Sizin de mağduriyet yaşadığınız böyle bir konu oldu mu? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Keenetic e-ticaret sitelerinde en çok tercih edilen modem router çözümü!

>> Çağanur Atay Uçtu MediaMarkt Türkiye’de e-Ticareti de yönetecek


CEVAP VER