AMD Dördüncü Çeyrek Raporu Milyar Dolar Artış Gösteriyor

x86 mimarinin en önemli iki markasından AMD dördüncü çeyrek finansal raporlarını açıkladı. Rapor, firmanın Ryzen serisi işlemcilerle yakaladığı başarının sayılara artarak yansıdığını gösteriyor.

Dün yayınlanan finansal AMD’de işlerin iyi gittiğini gösteriyor. Öncelikle, PlayStation ve Xbox’ın içinde yer almayı başaran firma, sonra  işlemci pazarındaki rakibi Intel’i geçmeyi başardı. Son olarak, firma geçtiğimiz sene GPU performansları açısından Nvidia’ya da çok yaklaştı. Yakın gelecekte, firma dizüstü bilgisayar pazarında da meydan okuyacak. Bu doğrultuda, Ryzen 5000 mobil ve RDNA 2 kombinasyonuyla gelen birçok bilgisayarı CES’te görmüştük.

Tüm bu iyi gelişmelerin sonucunda, firmanın gelirleri de ciddi biçimde yükselmiş oldu. Firma, açıkladığı dördüncü çeyrek ve 2020 gelir raporlarında büyük gelir artışları duyurdu. Bu doğrultuda, geçen yılın son çeğreğinde gelirler önceki çeyrek değeri 2,1 milyar doları %53 aşarak 3,2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu sonuç, çeyreğin 1,78 milyar dolar kâr ile kapatılmasını sağladı. Geçen çeyrek, bu değer ancak 170 milyon dolar olarak açıklanmiştı ki bu %948 artış anlamına geliyor. 2019, firma için 6,7 milyar dolar gelirle kapanmıştı. 2020’de, bu değer %45 arttı ve 9,76 milyar dolar olarak raporlara geçti. 2019, firmanın 2,49 milyar dolarlık kâr açıkladığı bir yıldı. 2020, tamı tamına firma için %630 kâr artışı ve 341 milyon olar olan kâr sayısının 2,49 milyar dolara fırladığı anlamına geliyor.

Şirket bu değerlere, “dördüncü çeyrekte gerçekleşen vergi avantajıyla birlikte şirkette kalan 1.30 milyar dolar dahil.” uayrısını eklemiş.

AMD dördüncü çeyrek raporu bir başarı hikayesinin ödülü niteliğinde

Daha çok kazanan ve kâr eden firmalar elbette var. AMD için değerli olan artış miktarı. Vergi avantajına rağmen, artış yinede oldukça yüksek. AMD bu raporun firma için birçok rekoru ifade ettiğini belirtiyor. Geçen senenin ilk yarısında AMD, yılın ikinci yarısı için talebin azalmasını beklediğini açıklamıştı. Ancak, bu tahminin doğru çıkmamasına en çok kendileri sevinmiş olmalı. Salgında yaşanan talep patlaması, teknoloji firmalarının çoğunlukla yüzünü güldürmeyi başardı.

Bu gelirlerin tamamı tabii ki tüketiciye sunulan işlemcilere bağlı değil. Şirketin silikon alanında birçok farklı çalışması var. Buna rağmen, son çeyreğin parlayan yıldızı %18 artışla “Bilgisayar ve Grafikler” kısmı.

Sizce AMD’nin Intel ve Nvidia karşısındaki yükselişi sürecek mi? ARM temelli çiplerin de bilgisayarlara göz kırpıyor olması bu sektörün seyrini nasıl değiştirecek? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Diğer haberler

>> Microsoft ’un “Geleceğin Sınıfını Yaratmak” başlıklı panelinde hibrit eğitimin bugünü ve geleceği konuşuldu.

>> AMD, Ryzen 5000 Dizüstü İşlemcilerini Tanıttı