Twitter Arşivi Akademik Araştırmalara Ücretsiz Açılıyor

Twitter sosyal medya yasağından

Özellikle sosyal araştırmalara büyük bir kaynak yaratacak bir haber geldi. Twitter arşivi, akademik çalışmalar için ücretsiz olarak kullanılabilir olacak. 

Salı günü Twitter bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ciddi miktarda verinin üçüncü parti akademik araştırmalara açıldığı haberde yer aldı. Özellikle kullanıcı tavırlarını ve trendleri araştıran akademisyenler için bu veriler önem ifade ediyor. Twitter, önceden bu veriler için ödeme, ya da geliştirici olmayı şart koşuyordu. Artık, “herkese açık görüşmenin tam tarihi” araştırmacılara açılıyor. Bunun yanında, yeni bir araştırma sistemi de tanıtılıyor.

Bu değişiklik, Twitter API’sini iyileştirme amaçlı çabaların bir parçası. Şirket, dışarıdan Twitter verisi üzerine yapılan çalışma ve araştırmaları kolaylaştırmak için yeni bir araçlar kümesi hazırladı. Bu yeni gelişmiş API geçen yaz ortaya çıktı. Geliştiriciler ve araştırma toplulukları için bu API yeni bir araç. Önceden Twitter ve bu topluluklar bu konularda sıkça anlaşmazlıklarıyla haberlerde yer aldılar. Özellikle 2012’de, bu çekişmeli ilişki en zorlu sürecini yaşadı. O yıl Twitter, potansiyel rakiplerinin kullanması için sunduğu verileri daha sıkı kontrol etmek istedi. Sonuç olarak, firma geliştiricilerinin erişimini ciddi oranda engellemeyi amaçladı.

Twitter arşivi hiç olmadığı kadar ulaşılabilir hale gelecek

Twitter, geliştirici ve araştırmacılarla geçmişlerinin iyi olmadığını kabul ediyor. “Geliştirme platformumuz araştırmacıların ihtiyacı olan veriye erişimi için hiçbir zaman kullanışlı olmadı. Çoğu zaman doğru bilgiye ulaşmak için kendi araştırma yeteneklerine güvenmeleri gerekti. Bunun dışında, on yıldan uzun zamandır akademik araştırmacılar Twitter verilerini yeni keşif ve ilerlemelerle dünyayı daha iyi bir yer yapmak için kullandı.” açıklamasını ürün yöneticileri Adam Tornes ve Leanne Trujillo bir blog yazısıyla yaptı.

İkili, ücretsiz bir Covid-19 aracı ve bunun yanında araştırmacılar için bu gelişmiş araçların geçen yılki iyileştirme kararının içinde olduğunu söyledi. Firma, araştırmacılara yatırım isteklerinin gerçekliğine ikna etmek için de yoğun bir çaba içinde. Özellikle, sosyal medya tabirininin yanlış bilgiyle özdeşleşmesi firmanın mücadele etmek istediği bir olumsuzluk. Hatırlarsınız yakın geçmişte sosyal medya; seçim müdahaleleri, nefret söylemi gibi birçok sorunla ilgili odaklanılan taraf oldu.

Bu şüphelerden kurtulmanın en efektif yolu açık. Bilimsel araştırmalara daha çok izin verilerek Twitter kendisini asla reddedilemeyecek biçimde kanıtlama amacında. Bu kapsamda aylık 10 milyon civarında tweet artık daha ciddi biçimde araştırılıyor olacak. Bu sayede birçok araştırma haberini de sizlere aktarıyor olacağız.

Diğer haberler

>> Bill Gates Çip Takma İddialarına Ateş Püskürdü

>> Google Avustralya’dan çekilme kararı alabilir