AMD Ryzen 7 5700 APU Görüntülendi, Çalıştırıldı ve Test Edildi

AMD Ryzen 7 5700 APU’nun benchmark skorları da ortaya çıktı
Google News Abone Ol

Donanım meraklılarının beklediği AMD Ryzen 7 5700 APU’su detaylarıyla ortaya çıktı. Kısacası bu işlemci her anlamıyla alıcılarını mutlu etmeye hazır.

AMD perakende pazarı için ürettiği 4000 serisi “Renoir” kodlu işlemcilerini resmi olarak piyasaya sürmedi. Kendi bilgisayarını toplayanlar AMD’nin henüz duyurulmayan 5000 serisi için büyük soru işaretlerine sahip. Masaüstü bilgisayarlar için yapılan APU tipi işlemcilerin pazarda yer alıp almayacakları da büyük soru işaretiydi. Lakin şimdi bunlardan ciddi bir örnek ortaya çıktı. Kısacası Ryzen 7 serisinin yeni üyesi 5700G’nin satışa yakın bir versiyonu nasıl çalışıyor bilgi sahibiyiz. Özellikle bu işlemcinin oldukça memnun edici olacağı fikri oluşmuş durumda.

AMD’nin Ryzen 7 5700G’si 3,80 GHz – 4,60 GHz saat hızında çalışıyor. Sekiz çekirdekli Zen 3 tabanlı bir APU’dan bahsediyoruz. Bunun yanında, 16 MB L3 önbelleğe ve 2.0 GHz hızında 512 akış işlemcili AMD Radeon Vega 8 grafik çekirdeği de işlemcinin içinde geliyor. AMD Ryzen 7 5700G’nin satışa neredeyse hazır bir üretim sürümü basının eline geçti. Salt işlemci tarafından baktığımızda diğer Ryzen işlemcilerden pek farkı olmayan APU’nun farklı grafik çekirdeğinden geliyor.  Yayınlanan CPU-Z bilgileri de karşımızda ne tür bir işlemci olduğunu gösteriyor.

AMD Ryzen 7 5700 APU’nun benchmark skorları da ortaya çıktı

Gazeteciler ayrıca, işlemci üzerinde birtakım testleri de gerçekleştirdi. İşlemci CPU-Z testinden ST: 631.3, MT: 6782.4 gibi puanlar aldı. Cinebench yazılımında ise işlemci 6040 puan aldı. Ryzen 7 1700 işlemci ise 5532 puan almıştı. Ne yazık ki bu testler yapılırken kullanılan sistemi bilmiyoruz. Bu sebeple, ciddi bir yorum yapmak mümkün olmasa da bunları fikir veren sonuçlar olarak görmek doğru değil.

Geçtiğimiz aylarda AMD’nin Ryzen 5700G’si hakkında birtakım haberler vardı. Buna göre işlemci USB standardının resmi sitesinde işaretlendi. Bu da işlemcinin satışa çıkabileceği hakkında fikirlerin doğmasına neden oldu. Hatta işlemcinin özelliklerinin bazı satış sitelerinde yer almaya başladığı da ortaya çıktı. Lakin şimdi işlemcinin neye benzediğine dair görseller de elimizde. Ne var ki bu işlemci daha çok bir mühendislik örneği. Bu kadar çok bilgi çıkması işlemcinin ufukta olduğunu gösteriyor olabilir. Yine de her koşulda bu işlemcinin yakında raflarda olacağını söylemek doğru olmayacaktır. Bu sebeple konu ile ilgili gelişmeleri takip etmek için bizi takipte kalın.

Diğer haberler:

>> AMD Zen 4 iGPU, Intel’i Zayıf Karnından Vuracak Özelliklere Sahip

>> Mart ayında otomobil satışları yüzde 74.9 arttı


CEVAP VER