AMD Zen 4 iGPU, Intel’i Zayıf Karnından Vuracak Özelliklere Sahip

AMD Zen 4 iGPU ayrıca oyuncular için de büyük bir merak konusu
Google News Abone Ol

Alder Lake ile Intel büyük ilerleme kaydedemezse AMD Zen 4 iGPU ciddi bir avantaj doğuracak. Bununla birlikte ekran kartlarının azlığıyla beraber işlemci performansı büyük öneme kavuşuyor.

Eğer Zen 4 Ryzen işlemcileri dahili grafik çekirdeği de içerirse bu Intel’e büyük sorun çıkaracak. Ortaya çıkan bu iddia internet mecralarında ciddi şekilde konuşuluyor. AMD işlemcilerinde ciddi grafik gelişimi için Navi mimarisini getirme niyetinde. Ancak “AMD’nin halihazırda teslimatını başlattığı işlemcilerini içeriyor mu?” sorusu da hala duruyor. Bu sorunun cevabı Zen mimarisinin yeni üyesi için olumlu. Ancak bu işlemciler sadece spesifik modeller olmaya devam ediyor.

Intel ile olan mücadelesinde ibreyi kendine çeviren AMD için bu hamle kritik. Her işlemcide eğer grafik çekirdeği de olursa Intel’in elindeki tek avantaj da gidecek. Bu grafik işlemcileri ekstra bir güce ve karta ihtiyaç duymadan çalışmaları sebebiyle belli amaçlar için çok yararlıdır. Özellikle ofis kullanımında bu işlemciler sıklıkla tercih edilir. Bunun sonucu pahalı grafik kartlara gerek kalmaması ve hacimli satıştır.

AMD can sıkan USB problemleri konusunda yardımcı olan kullanıcılara teşekkür etti

AMD Zen 4 iGPU ayrıca oyuncular için de büyük bir merak konusu

Intel’in her işlemcisinde bu sisteme yer vererek büyük hacimde satışını koruyor. AMD karşısında zorda olsa da dev firmanın işlemci kaynaklı gelirleri hala iyi durumda. Günümüzde yüksek performanslı işlemcilerde bu seçeneği sunması nedeniyle hala yüksek hacimli alıcılar kararlarını Intel’den yana kullanıyor. Özellikle tercihini Ryzen 5000 serisinden yana kullanan bilgi işlemcilerin yeniden Intel’e yönelme düşüncesinde olduğu da kulislerde dolaşıyor.

Bizim gibi meraklı kullanıcıların işlemci içindeki nispeten güçsüz bir çekirdeğin önemini hayal etmesi güç. Ancak bilgi işlem profesyonellerinin tercihinde bu önemli bir başlık halini alıyor. Yine de AMD bu konuda beklenen atılımı bir türlü sağlayamadı. Ne yazık ki bu adımların beklendiği hızda gelmeyeceğini söylememiz gerek. Gelmesini beklediğimiz 5nm Zen 4 işlemciler ve potansiyel 6nm Zen 3+ tasarımı ufukta. Ayrıca Zen 4 ile birlikte Ryzen’den dahi önce bizimle olan AM4 ve AM5 soketleri bizimle olmayı sürdürecek.

Yeni nesil işlemciler ile grafik işlemci ortaklığı konusu ile hala kesinlik taşımıyor. Ancak şirketin de bizim kadar bunu istediğinden emin olmamak için bir sebebi yok. Yine de bu konu hala sadece internet tartışmalarının gündeminde.

Diğer haberler:

>> GTX 1080 Ti Üretim Bandına Dönebilir: İddialar Ciddi Görünüyor!

>> Nvidia Gürültü Engelleme Özelliği RTX Olmayan Kartlarda Nasıl Açılır?


CEVAP VER