İş Analitiği Artık Parmaklarımızın Ucunda


IBM, devrim niteliğindeki Watson Analitik çözümü ile öngörüsel ve görsel iş analitiğini herkesin kullanımına açıyor.  

 IBM, son on yıldaki en büyük duyurusu olarak nitelendirilebilecek “Watson Analitik” ürününü duyurdu. Watson Analitik, işletmelerin güçlü öngörüsel ve görsel analitik araçlara anında erişim kazanmasını sağlayan, devrim niteliğinde doğal dile dayalı bir hizmet olarak açıklanıyor. Analistlere göre,  günümüzde iş dünyasının yalnızca küçük bir kısmı, karar alma işlemleri için güçlü analitik araçları kullanıyor.

(Kaynak: IDC ve Computerworld’ün Yıllık İş Analitiği Anketi, Haziran 2013.) Bu bağlamda Watson Analitik, gelişmiş ve öngörüsel analitik hizmetine herkesin kolayca erişmesi ve kullanabilmesi üzerine hazırlandı.

ibm_watson_analitik

Watson Analitik çözümünün ilk versiyonu, bu yılın sonlarında masaüstü ve mobil aygıtlarda çalışmak üzere tasarlanmış, buluta dayalı bir hizmetin freemium (ücretsiz olan ve farklı özellikler istendiği taktirde satın alma opsiyonu sunan) sürümünü içerecek. Watson Analitik; kolay kullanımlı veri erişimi, veri işleme, basitçe yürütebilen ambar hizmetleri gibi bir dizi kapsamlı ve self servis analitik hizmetleri sağlıyor. İş dünyasındaki kullanıcıların eyleme dönüştürebilecekleri ve etkileşim kurulabilecekleri analiz ve görselleştirmeler için bu hizmetler, verileri (basit elektronik tabloların ötesinde) elde etmeyi ve kullanıma hazır hale getirmeyi mümkün kılıyor.

IBM Watson Analitik, güçlü ve öngörüsel analitikle daha kolay etkileşim kurmak için doğal dilden faydalanıyor ve örnek olarak şu temel soruları yanıtlayabiliyor:

  • Ürün satışlarımı yönlendiren temel unsurlar nelerdir?
  • Çalışanlarımı elde tutmaya en fazla destek olan yan haklar hangileridir?
  • Anlaşmaya varma olasılığı en yüksek olan işler hangileridir?

Özellikle görselleştirmeye odaklanan veri bilimcileri ve analistleri temel alarak tasarlanmış analitik yeteneklerin aksine IBM Watson Analitik; pazarlama, satış, operasyon, finans ve insan kaynakları gibi veriyi yoğun olarak kullanan işlerdeki profesyoneller için veriyi hazırlama, öngörüsel analiz yapma ve görsel hikaye anlatımı gibi adımları otomatikleştiriyor.

Basitlik ve kullanım kolaylığı temel alınarak oluşturulan bu hizmet, iş dünyasındaki kullanıcıların kendi görevleri dahilindeki, kişisel iş senaryolarına anında erişim sunuyor. Bu sistem ile kullanıcılar; verileri manuel olarak aramak, yanıtları bulmak ve hipotezleri test etmekle uğraşmak yerine, işi anlamaya ve sonuçları paydaşlarla etkin biçimde paylaşmaya odaklanabilecekler. Verileri kullanıma hazır hale getirmek ve yüklemek, bir analiz projesindeki toplam sürenin %60’ını veya daha fazlasını alabiliyor. Buna ek olarak kullanıcılar, hangi analizin işlerine yaracağını ve hangi senaryonun raporda veya şemada nasıl anlatılacağını bulma konusunda da zorluklar yaşıyorlar. Watson Analitik ise kullanıcının aradığı yanıtları bulma yeteneklerini hızlandırmak için veri hazırlama ve yükleme adımlarını otomatik hale getirir. Ayrıca Watson Analitik; iş dünyasındaki kullanıcılarının, okunarak anlaşılabilecek veya etkileşim kurulabilecek sonuçları anlayabilecekleri terimlerle sunarak, doğru soruları sorabilmesi için doğal dili işleme yeteneklerine sahiptir.

Mobil Bankacılıkta Parmak İzi İşCep ile Türkiye’de