Android 13, En Çok Bu Özelliği İle Konuşulabilir

Rusya'da Android sertifikası

Android 12, milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı için yepyeni deneyimler sunuyor. Ama öte yandan, Android 13 için de şimdiden bilgiler gelmeye başladı. Bu, yeni duyurulan iPhone 13’ün hemen ardından iPhone 14 söylenti haberlerinin yapılması gibi bir şey aslında…

Android 13, pek çok konuda akıllı telefon kullanıcılarına kolaylıklar sunmayı amaçlıyor. Tabii bu sürümün teknoloji severlere sunulmasına daha çok var. Ama şimdiden bazı bilgiler gelmeye başladı ve bunların söylenti boyutunda bilgiler olduğunu belirtmeliyiz.

Android Police’te yer alan bilgilere göre Google, Android 13’te tek tuşla dosya paylaşım özelliğini sunacak. Bu, iPhone kullanıcılarının cihazlarını Homepod’a yaklaştırarak gerçekleştirdikleri işlemlere benzer bir süreç olabilir.

Eğer Android 13 yüklü akıllı telefonunuz, başka bir akıllı cihaz ile yeterince yakın bir mesafedeyse, ekranda dosyayı paylaşabilmeniz için bir ibare belirecek ve tek dokunuşla kısa sürede dosyanın kablosuz olarak paylaşımını gerçekleştirebileceksiniz. Burada muhtemelen NFC bağlantı teknolojisinden faydalanılacaktır.

Android 13, En Çok Bu Özelliği İle Konuşulabilir

Yeni işletim sistemi sürümünde olması beklenen bir diğer özellik ise, Panlingual olarak adlandırılıyor. Yani sistemde tek bir dil kullanımı olmayacak. Kullanıcılar, isterlerse her uygulama için ayrı ayrı dil seçenekleri tercih edebilecekler. Örneğin, Facebook’u Fransızca, Twitter’ı da Almanca olarak kullanabileceksiniz.

Bir diğer söylenti detay da Bluetooth LE Audio teknolojisiyle alakalı. Bu teknoloji sayesinde Android 13’ün daha iyi bağlantı kurarken, daha iyi ses kalitesi sunarken daha az güç tüketimine yardımcı olacağı konuşuluyor.

Tiramisu tadındaki Android 13 ne zaman ve ilk hangi telefonlara gelecek?

Bildiğiniz gibi her Android sürümü için bir tatlı görseli ve ismi kullanılıyor. Android 13’ün de Tiramisu olması bekleniyor. Beklentiler, Android 13’ün tam sürüm olarak önümüzdeki ekim ayında, ilk olarak Google’ın Pixel modelleri için yayınlanacağı yönünde.

Tabii ki tam sürümden önce, bazı beta süreçleri de olacaktır. Bu beta versiyonların da yine Pixel telefonlar için yayınlanacağı ifade ediliyor. Dolayısıyla önümüzdeki kasım-aralık dönemi gibi de diğer Android telefonlarda bu sürümü görme şansımız olacaktır. Yeni bilgiler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler:

>> Yeni iOS Hatası iPhone’u Kullanılamaz Kılıyor! Verileriniz de Risk Altında Olabilir