Yeni iOS Hatası iPhone’u Kullanılamaz Kılıyor! Verileriniz de Risk Altında Olabilir

Güvenlik uzmanları, Apple’ın yeni mobil işletim sürümü iOS 15.1 ‘de yeni bir güvenlik hatası keşfetti ve bu sorun, akıllı telefonunuzun kullanılamaz olmasına yol açabilir. Bir diğer endişe verici detay ise, kullanıcıların özel bilgilerinin dahi başka ellere geçme ihtimalinin olması. Bu arada, bu sorunların tüm iOS 14 sistem sürümlerinde de zaten mevcutta olabileceği ekleniyor.

.

CNBC’de yer verilen bilgilere göre, HomeKit cihazında değişiklik yapıldığında, güvenlik açığı da meydana gelebiliyor. Bu da iOS cihazınızın o an itibarıyla bozulabileceği anlamını taşıyor. Güvenlik uzmanları, akıllı cihazlarınızı reboot etseniz dahi artık kullanılamama riski olduğunu da ekliyor.

Peki diyelim ki sizin cihazınızda HomeKit uygulaması yok ve bu özellikleri kullanmıyorsunuz. Yine de bu güvenlik açığından etkilenme şansınız var mı? Uzmanlara göre evet, var. Eğer Ev uygulamasını kullanan farklı bir cihaz, sizin telefonunuza davet gönderir ve siz de kabul ederseniz, bunun sonucunda cihazınızın bozulma ve verilerinizin kaybolma riski ortaya çıkıyor.

Yeni iOS Hatası iPhone'u Kullanılamaz Kılıyor! Verileriniz de Risk Altında Olabilir

iOS hatası: Apple, Ev – HomeKit uygulamasını şöyle tanımlıyor:

“HomeKit aksesuarlarınızı tüm Apple aygıtlarınız üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde kontrol etmek için Ev uygulamasını kullanın. Işıkları kapatın, ön kapıda kimin olduğunu görün, oturma odanızın sıcaklığını ayarlayın, müziğin sesini açın ve çok daha fazlasını yapın. Yeni HomeKit Güvenli Video özelliği ve HomeKit özellikli router modelleri sayesinde tüm bunları yapmak şimdi daha da güvenli. Bağlı aygıtlarınızın hepsini daha akıllı ve daha çalışkan hale getirmek için Ev uygulaması emrinizde.”

TechTimes’taki verilere göre Apple, bu güvenlik açığının farkında ve düzeltmek için söz verdi, ancak henüz bir düzenleme yayınlanmış değil. Beklentiler, kısa süre içinde kapsamlı bir güvenlik yamasının yayınlanacağı yönünde.

Orijinal iPhone, 15 sene önce tanıtılmıştı!

Jobs, o gün tanıtım yaparken “Bugün devrimsel niteliklere sahip üç yeni ürün tanıtacağız” demişti ve onlardan bir tanesi de orijinal iPhone telefondu. Steve Jobs, kanser sebebiyle 10 sene önce aramızdan ayrıldı, ancak günümüzde iPhone markasının “en popüler akıllı telefon markası” olduğunu söylemek güç değil.

iPhone ailesi bildiğiniz gibi yakın zamanda 13 numaralı üyeleriyle yenilenmişti ve şu günlerde de iPhone 14 ailesi için söylentiler var. Hatta 2023 itibarıyla katlanabilir ekranlı iPhone telefonların geleceğini iddia eden analistler var.

Her ne olursa olsun, eğer bugün Apple, 3 trilyon dolar değere sahip bir şirket olarak tüm dünyada biliniyorsa, bunda orijinal iPhone telefon ve sonrasında seri halini alan markanın payı çok büyük.

Steve Jobs, bu telefonu tanıtırken, “Herhangi bir mobil telefondan 5 sene önde olabilecek kadar gelişmiş bir telefon” ifadesini kullanmıştı. Öyle ya; dokunmatik bir ekran, gelişmiş kamera, gelişmiş bağlantılar, yüklenebilir oyunlar ve uygulamalar… Orijinal iPhone, gerçekten de yeni bir çağın başlangıcıydı. Günümüzde de bu telefonun iyi kondüsyonda ya da açılmamış kutulu versiyonunun Ebay gibi platformlarda yüksek fiyatlara satıldığını görebiliyoruz. Yani hâlâ hayranları var.

İlgili Haberler:

>> Redmi K50 Oyuncu Telefonu Sürümü İle Ortaya Çıktı: Tam Bir Canavar!

. . . . .