Tüm Zamanların En Büyük Satışı Gerçekleşti! İşte Zynga ‘nın Yeni Sahibi ve Ödenen Ücret!

Take-Two Interactive, video oyun dünyasında muhtemelen tüm zamanların en büyük satın alım işlemine imza attı. Rockstar ve 2K gibi büyük markaları da bünyesinde barındıran firma, sosyal platformlar için hazırladığı oyunlarla adından söz ettiren Zynga ‘yı da satın aldı!

.

Oyun dünyası, şu aralar Zynga ‘yı bünyesine katan Take-Two Interactive’i konuşuyor. GTA serisinden tutun da Borderlands serisine kadar pek çok önemli oyun serisine sahip olan firma, yeni planlar neticesinde sosyal medya platformlarına ve mobil platformlara yönelik hazırlanan oyunlarda da söz sahibi olmak istiyor. Bu bağlamda da dünyanın en önemli video oyun firmalarından Zynga ‘ı satın aldı. Take-Two, bu anlaşma neticesinde tam 12.7 milyar dolar para ödeyecek. Evet, doğru okudunuz!

Zynga hamlesiyle Microsoft ile Bethesda evliliği de geride bırakılmış oldu

Hatırlarsanız bir süre önce Microsoft, Bethesda’yı (Daha doğrusu ZeniMax’i), 8.1 milyar dolar ödeyerek bünyesine katmış ve bundan sonra Bethesda’nın pek çok oyun markasının Xbox ve PC’ye özel olarak hazırlanacağı bildirilmişti. Take-Two’nun bu yeni hamlesi sonucu ödeyeceği para, haliyle Microsoft ve Bethesda’yı da gölgede bırakmış oldu. Gerçekten de inanılmaz rakamlardan söz ediyoruz.

Tüm Zamanların En Büyük Satışı Gerçekleşti! İşte Zynga 'nın Yeni Sahibi ve Ödenen Ücret!

Tarihin en büyük video oyun şirketi satın alımı

Zynga ‘nın Take-Two çatısı altına geçmesi, tarihin en pahalı video oyun şirketi satın alımı olarak gösterilebilir. 12.7 milyar dolarlık rakam, telaffuzu bile oldukça zor bir rakam. Peki ödeme nasıl yapılacak derseniz, hepsi nakit olmayacak haliyle. Take-Two, büyük bir kısmını nakit olarak ödeyecek ve geriye kalan miktar tutarında da kendi hisse senetlerinden devir gerçekleştirecek.

Anlaşma şartlarına göre Zynga ortakları, nakit olarak 3.5 milyar dolar alacak ve 6.36 milyar dolar değerinde hisse senedi sahibi olacak.

Zynga, özellikle mobil oyun tarafında dünyanın en iyi oyun geliştiricilerinden bir tanesi. Daha önce Words With Friends, Farmville ve Harry Potter: Puzzles and Spells gibi popüler oyunlarla da gündeme gelmişti. Şimdilerde de Nintendo’nun Switch platformu için Star Wars Hunters oyunu üzerinde çalışıyor ve bu oyunun da 2022 bitmeden satışa sunulması planlanıyor.

İlgili Haberler:

>> Yeni iOS Hatası iPhone’u Kullanılamaz Kılıyor! Verileriniz de Risk Altında Olabilir

. . . .