Android 14 İle Beklenen iPhone Özelliği Geliyor!

Google TV'ler için Android 14

Android 14 sürümü ile birlikte, iPhone modellerinde görmeye alışık olduğumuz batarya özelliği karşımıza çıkacak. İşte ortaya çıkan tüm detaylar.

Apple’ın telefonlarında ve tabletlerinde kullanıcıların birçok sevdiği özellik bulunuyor. Fakat en kullanışlı özelliğin, pil sağlığı göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin uzun süredir kullanılan bir telefonda, pil sağlığının ne kadar korunduğunu, yüzdesel olarak görmek mümkün hale geliyor. Android tarafında benzer bir özellik bulunmuyor. Her ne kadar Google Play Store’da benzer özelliği getirmek için geliştirilen uygulamalar olsa da, ne yazık ki donanımsal olarak bataryadan veri alınmadığı için sağlıklı bir biçimde pil sağlığı gösterilemiyor.

Bu durumun yazılımsa olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Android tarafında ne yazık ki iOS kullanıcıların o sevdiği özellik için herhangi bir çalışma yapılmamıştı. Sonunda Android 14 sürümü ile birlikte pil sağlığı özelliği Android işletim sistemine sahip olan telefon ve tabletlere gelecek. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Android 14 İle Beklenen iPhone Özelliği Geliyor!

iOS, cihazın kalan maksimum pil kapasitesini gösteren bir pil sağlığı özelliğine sahip. Fakat Android’de yerel bir özellik olarak karşımıza çıkmıyor. Android 14’ün son sürümü yayınlandığında tüm Android cihazlara sunulabilir. Sızıntıcı, Google’ın Android 14 beta sürümüne bazı yeni BatteryManager API’leri eklediğini duyurdu. Bunlardan ikisi, döngü sayısı ve şarj durumu hakkında bilgi sağlamak için kullanılan genel API’lerdir. Geri kalanı, üretim tarihini, ilk kullanım tarihini, ücretlendirme politikasını ve cihaz durumunu bildiren sistem API’leridir.

Android 14

Söz konusu veriler Andr­oid 14 Beta 2 ve sonraki sürümleri çalıştıran Pixel cihazlarda kullanılabilecek. Sonraki dönemlerde ise Android 14’ün kararlı sürümüne sahip olan tüm telefonlarda gelecek. Google’ın kararlı Android 14’te uygun bir pil sağlığı özelliği eklemesini bekliyoruz ve cihazlar, pil sağlığını kontrol etmek için Batt gibi uygulamalara güvenecek. iOS tarafında bu özelliğin yıllardır karşımıza çıktığını biliyoruz. Fakat Android tarafında yıllar geçmesine rağmen pil sağlığı özelliğin daha yeni gelmesinin dezavantaj olduğunu söyleyebiliriz. Android tarafında daha da verimli bir pil performansının olduğunu biliyoruz. Fakat pil sağlığı iOS modellerindeki kadar işlevsel olarak kullanılabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

İlgili Haberler

>> Snapdragon 8 Gen 3 Kullanacak İlk Telefonlar Belli Oldu!