Snapdragon 8 Gen 3 Kullanacak İlk Telefonlar Belli Oldu!

Snapdragon 8 Gen 3

Snapdragon 8 Gen 3 amiral gemisi yonga setine sahip olacak ilk akıllı telefonlar belli oldu. İşte Android’in yakında tanıtılacak en güçlü modelleri.

Qualcomm imzası taşıyan Snapdragon serisi işlemcilerin, Android’in lideri olduğunu biliyoruz. Her ne kadar Samsung gibi üreticiler kendi çiplerini üretse de bu konuda en başarılı marka Qualcomm olarak karşımıza çıkıyor. Snapdragon 8 Gen 2  gündeme bomba gibi düşmüştü. Ve söz konusu işlemciye sahip akıllı telefonların AnTuTu gibi bağımsız test platformlarında hep lider olduğunu gördük. Yakında tanıtılacak olan Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti de yine piyasanın en güçlüsü olacaktır. Ayrıca yeni işlemciye sahip olması beklenen ilk akıllı telefonların listesi de yayınlandı. Hangisi daha önce tanıtılacak, henüz bilmesek de, listedeki modellerin, en güçlü Android telefonlar arasında yer alacağından şüphemiz yok. İşte Snapdragon 8 Gen 3 yonga setine sahip olacak ilk akıllı telefonlar.

Snapdragon 8 Gen 3 Kullanacak İlk Telefonlar Belli Oldu!

Geçen yıl zirvede olan Qualcomm, OnePlus 11, Xiaomi 13 Pro, Motorola Edge 40 Pro ve daha fazlasında kullanılan mevcut amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2‘yi tanıtmıştı. Samsung Galaxy S23 serisi, Galaxy yonga seti için Snapdragon 8 Gen 2’nin özel bir hız aşırtmalı sürümünü kullanıyor. Çin sosyal medya platformu Digital Chat Station, Snapdragon 8 Gen 3‘ün Ekim ayı sonunda (muhtemelen 24-26 Ekim’de gerçekleşecek olan Snapdragon Zirvesi sırasında) duyurulacağından bahseden bir Weibo gönderisinde, en son sürüm olacak birkaç telefondan bahsetti.

Yonga setini ilk kullanacak olan telefonlar, Xiaomi Mi 14 serisi, Vivo X100 serisi, iQOO 12 serisi, Redmi K70 serisi, OnePlus 12, Realme GT5 modelleri olacak. Snapdragon 8 Gen 3, Qualcomm tarafından Ekim sonunda duyurulabilir. Qualcomm’un bir sonraki amiral gemisi yonga seti, listede saydığımız yakında tanıtılacak olan telefonlara güç sağlayabilir. Snapdragon 8 Gen 3, Qualcomm tarafından Ekim sonunda duyruulacak. Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin, Snapdragon 8 Gen 2‘de kullanılan 1+4+3 konfigürasyonuna kıyasla 1+5+2 konfigürasyonuna sahip olması bekleniyor.

Snapdragon 8 Gen 3

Yeni çipin Cortex-X4 Prime CPU çekirdeği ve beş Cortex-A720 içerdiği söyleniyor. Güçlü bir CPU çekirdeği ve iki verimli Cortex-A520 CPU çekirdeği. Adreno 750 GPU’ya sahip olacak. İkisi arasındaki fark, yeni yongaların daha az verimli çekirdeklere ve ek performans çekirdeklerine sahip olacak olmasıdır. Ayrıca önümüzde haftalarda saydığımız modellerden Türkiye’ye gelecek olan cihazlar hakkında da yeni sızıntılar gerçekleşecektir.

İlgili Haberler

>> Xiaomi N7 Z Flip Serisine Meydan Okuyacak!