Android 14’ün İlk Geliştirici Ön İzleme Sürümü Yayınlandı: Çift Sim Kullananlara Müjde!

Android 14’ün geliştiricilere yönelik ilk ön izleme sürümü yayınlandı. Geliştiriciler, mart ayının sonuna kadar bu sürümü test edip geri bildirimlerde bulunabilecek. Sonrasında da beta sürecine geçiş yapılacak ve daha fazla kişinin yorumları beklenecek. İşte detaylar.

Google, Android 14 mobil işletim sisteminin geliştiricilere yönelik ilk ön izleme sürümünü geçtiğimiz gün itibarıyla deneyime sundu. Cnet’teki bilgilere göre Google, sonraki sürüm için pek çok heyecan verici özellik planlıyor. Tabletlerin uygulama çalıştırma performanslarına yönelik çalışmalar da olacak.

Android 14’ün geliştiriciler için ilk ön izleme sürümü geldi

Android 14 ile yazı karakter boyutlarında büyütme ve yeni düzenlemeler geliyor. Örneğin, bir web sayfasına giriş yaptığınızda, tüm yazılar anlaşılır düzeyde büyük olacak. Orijinalde farklı boyutlarda olan yazılar da artık daha orantılı bir şekilde görüntülenecek.

Farklı uygulamalarda farklı dil seçimleri, güvenlik tarafında yapılan yeni geliştirmeler, daha iyi pil kullanımı ve Wi-Fi ağındayken uygulamaların daha iyi indirilebilmesi için düzenlemelerin olacağı bildiriliyor.

Bu sürüm itibarıyla görücüye çıkan bir yenilik ise, dual-sim desteği. Bildiğiniz gibi çoğu telefonda çift sim kart desteği bulunuyor. Böylece kullanıcılar, ihtiyaçları doğrultusunda bu hatlar arasında geçişler yapabiliyor. Android 14 ise, çift sim kart arasında otomatik geçişlerin yapılabilmesini sağlayacak. Eğer o an kullandığınız hatta bir bağlantı sorunu varsa, sistem otomatikman öteki hatta geçiş yaparak iletişiminizin kopmasını engelleyebilecek.

Google’ın üst düzey yöneticilerinden Dave Burke, her yeni versiyon güncellemesinde daha iyi sonuçlar sunmak için çalıştıklarını belirtirken; multi-device, yani aynı anda birden fazla cihazla gerçekleştirilen deneyimlerin de Android’in gelecek çerçevesinde yer aldığını ifade ediyor.

Android 14'ün İlk Geliştirici Ön İzleme Sürümü Yayınlandı

Google, Android 14 zaman çizelgesi için öncelikle mart ayının sonunu planlıyor. Mart ayının sonuna kadar geliştiricilerden gelecek yorumlar beklenecek ve ona göre yeni düzenlemeler yapılacak. Sonrasında, nisan ayı itibarıyla da beta programının başlaması planlanıyor.

Geliştiricilere yönelik hazırlanan Android 14 ön izleme sürümünün an itibarıyla Pixel telefonlarda kullanılabilir olduğunu belirtelim. Tabii ki geliştiriciler programına yönelik bir duyuru bu. Sonraki dönemde, daha fazla Android cihazı için erişilebilirlik olacaktır.

Google, yeni Android sürümüyle ilgili yeni bilgileri Google I/O etkinliğinde duyuracaktır. Bu etkinlik, önümüzdeki mayıs ayında gerçekleştirilecek.

Yeni bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> Ücretsiz VPN İndirin! Hem PC Hem de Mobil Cihazlarınız İçin!