Android Destekli Ford Otomobiller 2023’te Yollarda Olacak

Android destekli Ford araçlar hakkındaki detaylar

Google ile partnerliğe giden yeni otomobil markası Ford oldu. Milyonlarca Ford araç 2023’ten itibaren Android destekli olacak.  Bununla birlikte iki dev firma arasında başka ortaklıklar da gerçekleşecek.

Amerikan otomobil devi Ford, araçlarında kullanacağı işletim sistemi için Google ile anlaştı. Bunun yanında Michigan’da yer alan firma Google’a ait Android temelli bilgi-eğlence sistemlerinin araçlarında olacağını duyurdu. Açıklamada, 2023 itibariyle milyonlarca Ford aracın Android gücüyle destekleneceğini söyledi. Böylece Google sesli asistan, Google Maps ve başka otomotiv odaklı uygulamalar Ford araçlarda çalışacak. Bu sistemi tam anlamıyla kullanmak için Android akıllı telefon kullanımını zorunlu kılıyor.

Ford’a göre Android ile derin entegrasyon sürücülerin iklimlendirme gibi özellikleri Android sesli asistanıyla yönetmelerini sağlayacak. Yeni birçok özelliğin yanında bazı bakım gerektiren durumların önüne geçecek güncellemeleri sunacak. Bu nedenle iPhone kullanan Ford sahiplerinin endişelenmesine gerek yok. Ford sistemi Apple CarPlay’i de destekleyecek. Hatta Amazon’un Alexa’sı da bir seçenek olarak kullanılabilmeye devam edecek.

Android destekli Ford araçlar hakkındaki detaylar

Ford hangi araçların 2023’te bu desteği sunacağını belirtmedi. Sadece “milyonlarca” aracın Android desteğini sunacağını söyledi. Bu desteğin marka altında yer alan Lincoln araçlarda da olacağı bir diğer bilgi. Bizim yorumumuz ise “milyonlarca” gibi iddialı bir ifadenin markanın neredeyse her aracında Android ile karşılaşacağımız yönünde. Android destekli Ford’lar Çin dışında dünyanın tamamında olacak. Gelgelelim Ford, Google’ın araca yerleşik olacak Android Automotive ürününün tam olarak kullanılacağı yönünde bir demeci olmadı. Ford’un strateji ve ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı David McClelland muhabirlere bazı bilgiler verdi Ford ve Lincoln’deki Android desteğinin “benzersiz” olacağını söyledi.

Ayrıca bundan böyle Ford ve Google arasında 6 yıllık bir partnerlik anlaşması imzalandığı da duyurulan bir başka gelişme. Ford artık Google destekli bulut hizmetlerini tercih edecek. Otomotiv devine bağlı servisler Google bulut hizmetleriyle desteklenecek. Bununla birlikte Ford ve Google ortak çalışacak bir ekip kuruyor. İki firmadan da çalışanların olacağı bu ekibin ismi Team Upshift (Vites Yükseltme) olacak. Bu ekip, ortaklaşa geliştirme çalışmaları yapacak.

“Ford’un dönüşümünün sınırlarını zorlamak ve kişiselleştirilmiş bir tüketici deneyimini sağlamak için veriye dayalı fırsatlar sağlamak için iki şirketin yetenek ve olanaklarından yararlanacağız.” ifadeleri McClelland’ın ortaklığı tanımlamak için kullandığı sözler. Teknolojinin olanaklarının sürüş deneyimimize gün geçtikçe daha çok odaklandığını görmeyi sürdürüyoruz. Her geçen gün bir başka teknoloji-otomotiv odaklı bir haberi daha okuyoruz. İki sektörün yakaladığı bu ortak ülkünün daha birçok gelişmeye sebep olacağını gösteriyor.

Diğer haberler:

>> Yeni WhatsApp Tehdidi telefonunuzu ele geçirebilir. Aman dikkat!

>> Google Robinhood Uygulamasının Olumsuz Yorumlarını Sildi