Hollywood Gamestop Reddit Olayının Haklarını Almış Bile

60 yatırıp 3200 kazandı

Geçtiğimiz ayın en büyük bombalarından Gamestop Reddit olayınının film hakları Hollywood firmaları tarafından çoktan alınmış. Yaratıcılık konusunda büyük bir tıkanma içinde olan Amerikan Sineması her fırsatı değerlendirmekten geri durmuyor.

Özellikle geçtiğimiz haftalar boyunca teknoloji gündemini meşgul eden Wall Street olayları beyaz perdeye yakın. Olayların ardından film şirketleri bunun iyi bir film olacağı fikrini gözden kaçırmadı. Metro Goldwyn Mayer şirketi olayın film haklarını bünyesine kattı. Firma, New York Times’da çok satan yazarlar arasındaki Ben Mezrich’in olayla ilgili yazacağı kitap için anlaşmaya vardı. Böylece internet toplulukları ile borsa devlerini karşı karşıya getiren trajikomik olayın kitap hazırlığı da başladı. The Antisocial Network (Antisosyal Ağ) isimli kitabın film hakları da şimdiden sahibini buldu.

Proje MGM’den Michael DeLuca’yı da bağlıyor. DeLuca, Oscar ödüllü The Social Network filmini de yapan kişi. Hatta bu film de The Accidental Millonaires: The Founding of Facebook kitabından uyarlama. Bununla birlikte DeLuca ve Mezrich tekrar bir araya gelmiş olacak. Açıkçası bu hikaye tam da Mezrich’in kalemine uygun gözüküyor. Reddit sayfasında organize olan bir grup kişinin Gamestop hisselerinin düşeceğine önceden bahse giren bazı büyük fonları sıkıştırmak için organize olmasıyla olaylar başlamıştı. Bu organize grup, kötü durumdaki şirkete yatırımlar yaparak fonların düşeceği üzerine bahiste bulunan fonları büyük zarara soktu. Reddit sayfasından organize olan amatör yatırımcılar firmanın hisse senetlerini toplamaya başladı. Böylece Gamestop’ın piyasa değerinin Aralık ayından bu yana %1700 değer kazanmasını sağladı. Firmanın piyasa değeri 10 milyar doları aştı.

Gamestop Reddit Olayı Hollywood yapımcılarına yaradı

Bu yeni yatırımcılara başka zor durumdaki şirketler de göz kırptı. Nokia ve AMC gibi zor durumdaki firmalar haberini yaptığımız Robinhood engelleyene kadar bu topluluktan yardım istedi.

Mezrich’in hikayesinin olayı nasıl ele alacağını henüz bilmiyoruz ama kesinlikle yeni hikayeler arayan Hollywood için büyük bir nimet. Hatta olaylar patlak verir vermez Mezrich ile MGM görüşmelere başlamış gibi. Olaylar patlak verdikten sonra görüşme süreci tamamlandı ve geçtiğimiz Cuma anlaşma imzalandı.

Firmanın hisseleri olaylar sonucunda 20 doların altında bir seviyeden 469 dolara kadar ulaştı. Durum, fon idarecileri içinde de büyük bir karışıklığa sebep oldu. Aslına bakarsanız pek anlamadığımız borsanın belli kesimlerin katma değer üretmeden para kazandıkları bir mecra olduğu ortaya çıktı. Ülkemiz borsasında durumlar tabii ki bundan farklı. Ancak yorumlamak gerekirse Wall Street’i bu olayın sonucunda büyük davalar ve kargaşa bekliyor.

Diğer haberler:

>>Dünya’da bir ilk: Açık Kaynak SEBA teknolojisi Türk Telekom ile Türkiye’de

>> Google Robinhood Uygulamasının Olumsuz Yorumlarını Sildi