Apple ve Spotify Savaşında Kazanan Taraf Belli Oldu: Büyük Ceza Geliyor

Apple Music zam kararı

Apple ve Spotify savaşında her geçen gün farklı bir tartışma ortaya çıkıyor. Bugüne kadar kimin kazandığı net olarak belli değildi. Şimdi ise işler tersine dönüyor gibi görünüyor. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte bakalım.

Apple bildiğiniz üzere uzun süredir mahkemelerle uğraşıyor. Şirketin neredeyse her ay farklı bir mahkeme süreci ile karşı karşıya kaldığını söyleyebiliriz. Son olarak Avrupa’da bazı büyük tartışmalara konu oldu. Avrupa Komisyonu Apple ile ilgili bir karar alması gerektiğini söyledi. Verilen karar şirketin hiç hoşuna gitmeyecek gibi görünüyor.

Öncelikle davanın sebebine bakmak gerekiyor. Apple firması Spotify ile şu anda tartışmalı durumda. Spotify Apple şirketinin yüzde 30 komisyon almasından şikayetçi. Ayrıca kendi uygulamalarını ön plana çıkardığını söylüyor. Bu durumun hem haksız rekabete neden olduğu hem de fazladan para ödenmesine sebep verdiğini ifade ediyor.

Apple ve Spotify savaşında ceza ödeyecek taraf belli oldu

Spotify platformu tarafından yapılan açıklamalarda Apple şirketinin komisyon alarak Spotify uygulamasını daha pahalı hale getirdiği söylendi. Böyle bir durumda insanlar Apple tarafından sunulan müzik uygulamalarına yöneliyor. Şirket hakkında yapılan suçlamalarda Epic Games başka bir taraf oldu.

Apple ve Spotify savaşında

Bütün bunlara ek olarak Netflix yine şirket hakkında suçlamalarda bulunmuştu. Kısacası Apple kendi uygulama platformu olan App Store nedeniyle dava üstüne dava görüyor. Şirket birçok platformdan tepki gelince yüzde 15 seviyesine kadar komisyonunu düşürme kararı almıştı. Fakat bunun yeterli olmadığı görülüyor. Apple Avrupa tarafından da haksız olarak tanımlandı.

Apple yüklü miktarda ceza ödeyecek

Firmanın yıllık geliri olan 27 milyar dolar üzerinden ceza ödemesi kararlaştırıldı. Buna göre Apple muhtemelen bu gelirinin yüzde 10 gibi bir bölümünü ceza olarak verecek. Bu durum şirketin hiç hoşuna gitmeyecek gibi görünüyor. Öte yandan Avrupa pazarını kaybetmemek için muhtemelen bu kararı kabul edecek.

Peki sizce Apple bu durumda nasıl bir yol haritası izlemeli? Size göre bu şirket gerçekten de haksızlık yapıyor mu?

İlgili Haberler:

>> Microsoft Store Ücret Kesintisi Düştü: Apple’a Bir Darbe Daha

>> Epic ve Apple Arasındaki Dava App Store’un Çalışma Modelini Değiştirecek