Apple Car, Kaygan Yollarda Bile Kendi Kontrolünü Sağlayabilir

Apple Car, Kaygan Yollarda Bile Kendi Kontrolünü Sağlayabilir
Google News Abone Ol

Apple Car, önümüzdeki dönemde yollarda sıklıkla görebileceğimiz arabalardan biri olabilir. Fakat bunun için biraz daha zaman var.

Uzmanlar, eğer hava kötüyse ve yollar bozuksa, acil bir durum olmadığı sürece yola çıkmanızı önermez. Çünkü en ufak hata bile hem kendiniz hem de trafiğin geri kalanı için ölümcül sonuçlar oluşturabilir. “İnsanlı sürüş”lerde bile durum buyken, “insansız sürüş” deneyimleri için daha ne kadar çok çalışılması gerektiğini bir düşünün.

Geçtiğimiz günlerde internete sızdırılan bir raporda, Apple’ın olası bir akıllı araba için yeni bir patent başvurusunda bulunduğu görüldü. Bu belgede, arabanın bozuk yollarda karşılaşabileceği risklere karşı önlem alabilmesi ve yol tutuşunu daha stabil hale getirmesi için çeşitli sensörlerin yer alabileceği gibi detaylardan bahsediliyor. Böylece kayma ve daha da kötüsü yoldan çıkma gibi tehlikeli ihtimallerin önüne geçilebilecek. Öyle ya, sonuçta sürücüsüz bir araba bu.

Arabadaki sistem, duruma göre hız ve fren detaylarını kendi kendine ayarlayarak insanlara da gerçek zamanlı bilgiler verebilecek. Bu tip detaylar, zaten sürücüsüz otomobil üzerine çalışmalar yapan diğer şirketler tarafında da düşünülüyor.

Sektöre baktığımızda, özellikle Tesla ve Google’ın da sürücüsüz araçlar üzerine çeşitli çalışmalar yaptığını görüyoruz. Hatta test sürüşleri de yapılıyor ve zaman zaman kaza haberleriyle karşılaşıyoruz. Öyle ya da böyle, gelecekte sürücüsüz otomobillerin şekillendirdiği trafikler olacaktır, ama bu o kadar da yakın görünmüyor.

Apple Car, Kaygan Yollarda Bile Kendi Kontrolünü Sağlayabilir

Apple’ın yıllardır gelişmiş arabalar üzerine çalışmalar yaptığı biliniyor

Apple, her ne kadar bilgisayar ve akıllı telefon pazarlarındaki başarılarıyla adından söz ettirse de, farklı iş kollarıyla da ilgileniyor. Firmanın yıllardır elektrikli arabalar ve sürücüsüz arabalar üzerine çalışmalar yaptığı biliniyor. Bu bağlamda da zaman zaman internete sızdırılan patent dosyaları ve tasarımlarla karşılaşıyoruz.

Kod adı Titan olan elektrikli araba projesi için Apple’da 5 bin civarı kişi çalışıyordu. Ayrıca firmanın otomobil üreticileriyle de bilgi alışverişlerinde bulunduğu biliniyor.

Bloomberg’teki habere göre ise firma, 2020’de sürücüsüz otomobiller üzerine oldukça fazla test gerçekleştirdi. Yine de Apple’ın rakiplerinin gerisinde kalabileceği ifade ediliyor.

Reuters’a göre firma, 2024 itibarıyla sürücüsüz otomobilini gösterebilir. Apple hakkında yaptığı tahminlerle bilinen analist Ming-Chi Kuo ise, bu arabanın 2025’ten önce gelmeyeceğini, belki de 2028’e kadar satışa sunulmayacağını belirtiyor.

>> SpaceX, yeniden kullanılabilir roketiyle Starlink uydusunu fırlattı ve rekor kırdı


CEVAP VER