Gökbilimciler Tarafından Büyük Patlama’dan Bu Yana Görülen En Büyük Kuasar

SpaceX, Tümü Sivillerden Oluşan Dünya'nın İlk Uzay Uçuşunu Başlattı

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, heyecan verici yeni bir keşfe imza attı. NASA’ya bağlı Chandra Gözlemevi, eski evdendeki büyük bir kara delikten uzaklaşan yeni bir kuasar tespit etti. Eğer yapılan çalışmalar tahmin edildiği gibi çıkarsa, bu nesnenin türünün tek örneği ve en uzak nesne olduğu kesinleşecek.

.

Dünya’dan 12.7 milyar ışıklı uzaklıkta bulunan bu nesne, evrenin nasıl oluştuğu, her şeyin nasıl başladığı konuları hakkında ciddi bilgiler verebilir.

Güneş’ten kabaca 1 milyar kat daha büyük olduğu belirtilen ve PJ352–15 olarak adlandırılan nesne, Büyük Patlama sonrasındaki ilk 1 milyar yıllık dönemde görülen en büyük kuasarlardan bir tanesi.

“Peki Kuasar nedir?” diye soracak olursanız, şöyle bir tanımlaması var:

“Kuasarlar, evrenin en uzak köşelerinde yüksek bir enerjiyle parlayan galaksilere verilen addır. Evrenin genç ve çalkantılı dönemindeyken oluştukları bilinmektedir.”

Daha önce yaptığımız bir haberimizde de, İngiltere’deki bir kasabaya düşen gök taşı parçalarından söz etmiştik. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalar ve keşifler, evrenin nasıl oluştuğu konusunda pek çok bilgi veriyor. Tabii bunlar yeterli değil, daha fazla keşfe ihtiyaç var.

Gökbilimciler tarafından Büyük Patlama'dan bu yana görülen en büyük kuasar

SpaceX, 2023’teki Ay seyahatinde kritik rol üstlenecek

Japon girişimci Yusaku Maezawa, 2023 yılında Ay’a gitmeyi ve orada vakit geçirmeyi planlıyor. Bu yolculuk esnasında yanına birkaç gönüllü de almak isteyen Maezawa, işin teknoloji tedariği tarafında da SpaceX ile yol alacak.

“İlk sivil Ay Görevi” olması beklenen bu projeye “dearMoon” deniyor. Kullanılacak roket ise, Starship.

Konu hakkında düşüncelerini paylaşan Elon Musk, bu görev için kendilerine fazlasıyla güvendiklerini söylüyor. Zaten 2023’e kadar, yani bu görevden öncesinde de StarShip ile Orbit’in dışına çıkılacağı pek çok başarılı çalışma hedefi var.

Maezawa, Dünya’yı çıplak gözlerle görmek istiyor

“En çok beklediğim şey, Dünya’yı, büyük mavi gezegenimi kendi gözlerimle görebilmek. Belki de Ay’ın karanlık tarafındayken Dünya’nın doğuşunu da izleyebiliriz, tıpkı güneşin doğuşu gibi.”

<“Peki ama neden ay?” Maezawa’nın 3 sebebi var

“Birincisi, merak. Daha evvel gidip görmediğim bir yeri gidip görerek merakımı gidermek istiyorum.

İkincisi, gezegenimizin ne kadar harika olduğunu kendime hatırlatmak istiyorum.

Üçüncüsü de, koca evrende ne kadar küçük ve önemsiz olduğumu hatırlamak istiyorum.”

>> SpaceX, yeniden kullanılabilir roketiyle Starlink uydusunu fırlattı ve rekor kırdı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here