Apple, iPhone 6s ve SE 2016’yı iOS 15 ile sonlandıracak mı?

Sizce Apple’ın iPhone telefonları pahalı mı? Her ne kadar pahalı gözükse bile 4 yıl önce kullanıma sunulan iPhone 6s ve SE 2016 firmanın en uygun fiyatlı ürünleri olarak dikkat çekiyor. 

Fiyat konusundaki pahalı bakış açısına karşın şirket, akıllı telefonlarının dayanıklılığı konusunda iyi bir üne sahip. Bu telefonlar çıktıkları gün yüksek performans kapasitesine sahip oldukları için yıllarca yazılım güncellemeleri alıyorlar.

Android tarafına baktığımızda ise genellikle tüm markalar telefonlarını çıkarmalarının ardından en az iki yıllık yazılım güncellemesi sunuyor. Apple ise genellikle cihazları için dört veya beş yıla yakın bir yazılım güncellemesi sunmakta.

Buna karşın her yıl yeni bir veya birden fazla akıllı telefon piyasaya süren firma yine her yıl bir veya daha fazla cihazın adı firmanın resmi destek listesinden çıkarılıyor.

Sektörde iyi bir üne sahip olan The Verifier, iOS 15’in 2021’in ikinci yarısında gelmesiyle iPhone 6s ve iPhone SE ‘nin (2016) artık güncelleme almayacağını söylüyor. Diğer bir deyişle, cihazlar iOS 14’te kalmaya devam edecekler. Geçtiğimiz dönemlerde de Apple tarafında bu tarz bir yaklaşım görmüştük. cihazlar 4 yıl bir süre piyasada satışta kalmalarının ardından güncelleme listesinden çıkartılarak emekliye ayrılmıştı.

iPhone 6S Sahiplerine Üzücü Haber

Eğer The Verifier tarafından ortaya atılan bu süre Apple tarafından da onaylanırsa iPhone 6s dört yıllık güncellemeleri almış olacak. Tabii ki bu durum Android telefon sahiplerini kıskandıracak nitelikte bir süre. Yine aynı şekilde iPhone SE (2016) de dört yıllık bir sürenin ardından iOS güncellemelerine kapısını kapatacak. Tabii ki Apple’ın 2020’de yeni iPhone modellerini de tanıttığını göz önüne almak gerekiyor.iPhone 6s

Buna ek olarak iOS 15 yine eski iPhone modellerinden biri olan iPhone 7’nin son büyük güncellemesi olabilir. Bahsedilen cihaz hali hazırda üç yaşında ve Apple’ın yaşam döngüsündeki son güncelleme bu telefon için olabilir. Ancak Apple’ın kararlarını tahmin etmek için henüz çok erken. Belki de Apple kararını değiştirerek iPhone yaşam döngüsünü uzatma yoluna gidebilir.

Bunların yanı sıra son dönemde Samsung sınıfının en iyisi amiral gemisi modellerine ve popüler aracılarına özel bir özen göstermeye başladı. Şirket, yalnızca iki sürüm güncellemesi sunan Android telefon üreticilerinden biriydi, ancak 2020’de bazı iç politikalarını değiştirdi. Ve hali hazırda yeni çıkan modelleri üç yıl boyunca destekleyeceklerini biliyoruz. Samsung şimdilik Apple kadar uzun bir süre yazılım desteği sunmasa da iyi bir yol izleyerek Apple’ı takip ettiğini söyleyebiliriz.

İlgili haberler

>> iOS 15 Alacak Cihazlar Kesinleşti. İşte O Liste