Apple iPhone SE inceleme

Apple, bu sefer geri adım attı. Boyut olarak sürekli büyüyen iPhone ailesi, yeni çıkan iPhone SE ile küçüldü. Apple, iPhone 6s’in 4.7 inç ve iPhone 6s Plus’ın 5.5 inç boyutlarına karşın, tıpkı iPhone 5 gibi  tekrar 4 inç telefonu ile karşımıza çıktı.

Buradaki en önemli fark ise,  iPhone SE her ne kadar küçük görünümlü olsa da,  iPhone 6s teknolojisini 4 inç büyüklüğündeki kasa sisteminin içinde barındırması. 2

iPhone SE’ye yakından baktığımızda iPhone 6s’in tasarım teknikleri yerine iPhone 5’in tasarım tekniklerini kullandığı hemen belli oluyor. Öyle ki, ürünü yakından incelediğinizde iPhone 5’e tıpa tıp benzediğini hemen fark ediyorsunuz.  Söylediğimiz gibi. Apple, iPhone 5S’in tüm tasarım detaylarını iPhone SE’ye entegre etti. 123,8×58,6×7,6 mm’lik boyutundan tutun, ağırlık (112 gr’dan 113 gr oldu), kamera lensinin konumu ve tuşlar tamamen aynı. Dolaysıyla iPhone 5s’de kullanılan koruma kılıfları iPhone SE’de de kullanılabiliyor.

iPhone Se’nin ekran boyutu 4 inç büyüklüğünde ve çözünürlük değeri de 1136×640 piksel değerinde. 326 ppi’lik piksel yoğunluğunda da bir değişiklik yok. Burada kullanılan bilindik Retina ekran kullanıldı. Bu ekran ve piksel yoğunluk değeri iPhone 6s’in ekranından aşağı kalır bir yanı yok. Farkı, iPhone 6S’de kullanılan 3D Touch teknolojisinin  iPhone SE’de yer almaması.

5

Performans

iPhone SE’nin performansı  herkesin en çok merak ettiği bir konu. Bu ürün her ne kadar tasarım olarak iPhone 5S’e benzese de performans anlamında dağlar kadar fark var. İşlemci ve grafik yongasına yüklenen uygulamalarda iPhone SE’nin performansı görülmeye değer. iPhone SE, neredeyse iPhone 6S kadar yüksek bir performansa sahip. Büyük boyutlu bir PDF dosyayı 2 saniyenin altında açıyor. Bir dakikaya düşürülen iki dakikalık Full HD bir videonun işlenmesi ve açılması saniyeler içinde gerçekleşmesi hepimizi şaşırttı. 4K videolarda ise biraz daha zaman isteyen iPhone SE, bu alanda da ortalamanın üzerinde bir performans ile çalıştığını söylemeliyiz. Bu yüzden olsa gerek iPhone SE’nin,  iPhone 5S ile kıyaslandığında, performansını ikiye katlamasına şaşırmadık.

Kapasite konusuna gelince, Apple’ın pazarlama stratejisi burada hemen göze çarpıyor. iPhone SE, sadece 16 ve 64 Gbyte kapasiteli seçenekleri ile satılıyor. iPhone 6S’deki gibi 32 ve 128 GByte’lı versiyonları olmayacak. 16 Gbyte’lık iPhone SE ürünü tercih ettiğinizde size sadece 12.7 GByte’lık bir alan kalıyor.  Multimedya verilerini saklamak isteyen kullanıcılar uygun fiyatlı olan 16 GByte kapasiteli iPhone SE ile yetinemeyecekler. Bu kişiler biraz daha maliyetli olan 64 GByte’lık sürümü tercih etmeleri  gerekiyor.

Unutmadan söyleyelim. Apple iPhone SE, 1624 mAh’lik bataryası ile yaklaşık 11 saatlik bir kullanım sunuyor. Bu değer iPhone 6s’in kullanım süresi ile neredeyse aynı.

4

Kamera

iPhone SE’nin 12 MP’lik arka kamerası iPhone 6S’in kamerası ile aynı teknik özeliklere sahip. Yalnız burada kullanılan kameranın montajı biraz daha farklı. iPhone 6S’de hafif bir çıkıntı ile yerleştirilen bu kamera iPhone SE’de çıkıntısız olarak yer alıyor.  Bunun dışında tıpkı iPhone 6S gibi 4K video, ağır çekim, Timelab ve HDR fotoğraf çekimleri yapabiliyorsunuz. Yaptığımız testlerde iPhone SE’nin fotoğraf kalitesini çok beğendiğimizi söylemeliyiz. Çektiğimiz fotoğrafların kalitesi iPhone 6s ile neredeyse birebir. Renkler canlı, keskin  ve net.  Buna karşın loş ortamlarda, çok yüksek bir kalite beklemek yanlış olur.  iPhone 6s Plus’da yer alan optik titreşim engelleme özelliği iPhone SE’de ne yazık ki yer almıyor. 1.2 MP’lik ön kamerası ise Selfie için yeterli. Ön kameranın çekim detaylara indiğimizde, keskinliğin ve renk parlaklığının daha iyi olmasını isterdik.  

1

 Kompakt tasarımda güncel teknoloji

Apple iPhone SE, kompakt bir tasarıma sahip olmak isteyen fakat teknolojiden de geri kalmak istemeyen kişiler için biçilmiş kaftan. Uygun fiyata iPhone 6S’in performansını yakalamak bu ürün ile mümkün.

Kentleri akıllı metropollere dönüştüren yeni marka: OneClick