Huawei P9 inceleme

Alman mühendisliği Çin işçiliği ile buluştu. Huawei’in yeni telefonu olan P9, donanım birleşenleri, tasarımı ve dünyaca ünlü kamera lensi ile kendisinden çok fazla söz ettirecek.

Akıllı telefon dünyasının yeni gözdesi kuşkusuz Huawei.  Ciddi bir atak ile zirveye göz diken Huawei, Samsung ve Apple’dan sonra üçüncü sıraya yerleşmiş durumda. Huawei, ilk olarak uygun fiyatlı telefon ürünleriyle ilgi çekmişti. Ardından da orta segment telefon dünyasına gözünü dikti. Fiyat/performans ürünleri ile de burada iyi bir başarı elde eden Huawei, şimdi de üst seviye bir ürün ile kullanıcıların gözüne girmeyi hedefliyor.  Bahsi geçen ürün ise, birçok farklı özelliği ile oldukça fazla göze çarpan Huawei P9.

huawei 3

Huawei P9, Çin ve Alman mühendisliğin çok başarılı bir örneği. Öyle ki Huawei , P9 ile akıllı telefonların fotoğraf standardını yeniden yazdığını söylemeliyiz.  Daha doğrusu, akıllı telefonlar fotoğraf konusunda evrim geçirdiğini söylesek yanlış olmaz.

Peki nedir bu ürünü bu kadar farklı yapan? Hemen söyleyelim. Huawei , P9’u tasarlarken Leica’nın mühendisliğinden faydalandı ve dünyanın ilk Leica lensli akıllı telefonunu geliştirdi.

Leica farkı

HTC, One M8 ile iki kamera lensli ürününü tanıtmıştı. Bu ürünün özelliği, iki kamera lensi sayesinde birçok farklı noktalara odaklama yapabilmesiydi. Bu oldukça ilginç bir teknolojiydi, fakat burada vaat edilen fotoğraf performansı ne yazık ki istenilen düzeyde değildi. Huawei işte bu noktada bu teknolojiyi Leica ile farklılaştırmak istiyor. Daha doğrusu 12 MP’lik kamera lensleri ile kullanıcılara sıradışı bir deneyim yaşatmak istiyor. Huawei P9’un arka kısmında yer alan bu lenslerden ilki RGB renk spekturumunda fotoğraflar çekiyor. İkinci lens ise Monochrome sensor yardımıyla siyah beyaz ve gri tonlarda fotoğraflar çekiyor. Bu iki lens sayesinde fotoğraf üzerinde fokuz yeniden ayarlanabiliyor  ve derinliklerle oynanabiliyor. Bu her ne kadar zor bir işlem gibi duyulsa da, bu işlemleri yapmak için iki dokunuş yapmanız yeterli.

 

huawei 4

Monochrome sensor’un diğer bir avantajı gerçek anlamda siyah beyaz fotoğraflar çekebilmesi. Yani benzer akıllı telefonlar gibi siyah beyaz bir filtre kullanmaması. Bu da fotoğraf kalitesini inanılmaz derecede arttırıyor. Amatör fotoğrafçılar, ISO değerini ve diyafram aralığı gibi ayarlar yapmanızı sağlayan Pro kamera modu sayesinde, Huawei P9 ile çok eğlenecekleri kesin. Huawei P9 ile gün ışığında çok başarılı fotoğraflar çekmek mümkün. Benzer bir durum loş ortamlar için de geçerli. Video performansı ise ortalama seviyelerde. Huawei P9, ne yazık ki 4K video çekimleri yapamıyor.

Tasarım ve Full HD ekran

Huawei P9’da masraftan kaçınılmadı. Yüksek kaliteli alüminyum kasa sistemine sahip olan Huawei P9’un işçiliği de görülmeye değer. Ürünü ele aldığınızda bu kalite hemen belli oluyor. Huawei P9 yuvarlatılmış kenarları sayesinde ele çok iyi oturuyor. Yaptığımız düşme ve çizme testlerinde çok fazla etkilenmediğini söylemeliyiz. Huawei P9’un arka kısmında Leica yazısı görünüyor. Lazerfokuz ve çift Led flash’ın yer aldığı bu bölgede kasa sistemi ile bütünleşik olan, çıkıntısız kamera lensleri yer alıyor. Huawei P9’da elbette bir parmak izi sensoru de yer alıyor.

huawei 2

5.2 inç Full HD ekrana sahip olan Huawei P9, 2560×1440 çözünürlüğe ulaşan Quad HD ekran kullanmadı. Bunun nedeni,  pil tüketim konusunda kullanıcıyı mağdur etmemek. Bu esasında oldukça akıllıca bir strateji. Ne de olsa Huawei 427 ppi’lik piksel yoğunluğu  401 ppi olan iPhone 6S Plus’dan daha yüksek. Bununla birlikte yüksek bir kontrast (1329:1) değerine sahip olan bu ekran renk doğruluğunda da iyi değerler verebiliyor. Yine de şunu söylemekte fayda var. Huawei’in P9’da kullandığı ekran başarılı. Ama bu ekran Samsung’un S7 ve S7 Edge’de kullandığı AMOLED ekran ile kıyaslanamaz.

Pil ve performans

Huawei P9, düşük güç tüketen sekiz çekirdekli Kirin 955 işlemcisini kullanıyor. Bu işlemcinin ilk dört çekirdeği 2.5 GHz, diğer dört çekirdek de 1.8 GHz sistem frekansında çalışıyor. 3  GByte belleğe sahip olan bu ürün 32 GByte’lık bir kapasite ile donatılmış.  Huawei P9’un 64 GByte kapasiteli modeli ise 4 Gbyte’lık bir bellek kullanıyor.

Android 6.0 işletim sistemi ve kendi EMUI-4.1 arayüzü ile çalışan P9,çok başarılı bir optimizasyona sahip. Yaptığımız denemelerde herhangi bir takılma ve yavaşlama göremedik. Menüler arasında yeterince hızlı.

huawei 5

Uygulamalar anında açılıyor. Hatta oyun oynarken bile bu ürün neredeyse hiç zorlanmıyor.

3000 mAh’lik batarya ise fazlasıyla cimri. Yaptığımız denemelerde Huawei P9 ile kesintisiz 12 saat çalışabiliyorsunuz. USB Type C bağlantısından 10 dakikalık şarj ile 5 saat ek konuşma elde edebiliyorsunuz.

Huawei P9, birçok özelliği üzerinde barındıran başarılı ve kesinlikle gözün önünde bulundurulması gereken bir telefon. Leica ile işbirliğinden Fotoğraf konusunda her ne kadar evrim geçirse devrim niteliği taşımıyor. Fotoğraf konusunda başarılı, ama genel toplamda iPhone 6s Plus ya da Galaxy S7 Edge’i geçemiyor. Zaten  Leica ile işbirliği yeni başladı ve inanıyoruz ki ilerleyen zamanlarda bizi çok daha fazla şaşırtacak olan ürünlerle karşı karşıya kalacağız.

Dijital Üretim atölyesi ile öğrenciler geleceğe hazır