Apple Karma Gerçeklik Gözlüğü İçin Tarih Geldi! Tasarımcılardan Oyunculara Kadar Herkes Kullanabilecek!

Apple Vision Pro satışında

Apple‘ın uzun süredir artırılmış gerçeklik teknolojileriyle ilgili çalışmalar yaptığı düşünülüyor. Bu bağlamda da ilk mixed reality headset’inin yakın zamanda resmiyet kazanabileceği konuşuluyor. GSM Arena’daki bilgilere göre Apple’daki pek çok üst düzey yönetici, şu an bu cihazı deneyimleyerek final versiyonunu ortaya çıkarmaya çalışıyor. Ürün, önümüzdeki haziran ayı itibarıyla satışa sunulabilir! Evet, oldukça az bir süre kalmış gibi…

Bloomberg’ten Mark Gurman’ın haberine göre şu sıralar Apple’ın Cupertino’daki merkezinde hareketli günler yaşanıyor.

Mühendisler, yaklaşmakta olan Apple karma gerçeklik gözlüğünün şu anki son halini üst düzey 100 yöneticiye denettiriyor. Aslında kısa aralıklarla şirket içi deneyimlerin gerçekleştirildiği ve alınan bildirimler doğrultusunda hareket edildiği biliniyor, ama bu kez çıkışa en yakın sürümden söz ediliyor.

Apple karma gerçeklik gözlüğü, bu haziran ayındaki WWDC 23 kapsamında resmen görücüye çıkabilir

Apple karma gerçeklik gözlüğünün “Apple Reality Pro” ya da “Apple Reality One” ismiyle çıkış yapması bekleniyor. Bu ürün, aynı zamanda Apple’ın uzun süredir görücüye çıkaracağı en önemli ürün olabilir.

Gurman’ın aktardıklarına göre şirket, bu ürünü için 3 bin dolarlık fiyat etiketi düşünüyor. Tabii bu, netleşmiş bir rakam değil, hatırlatmakta yarar var.

Ek olarak The New York Times’ta da bazı detaylar paylaşıldı. Buna göre…

Ürün, bir kayakçı gözlüğünü andıran tasarımla geliyor ve karbon fiber tasarım malzemeleri sayesinde hem hafif hem de konforlu kullanımlar sunmayı amaçlıyor.

Ürünün pilinin kalça üzerine yerleştirilebilecek bir bölmede tutulması planlanıyor ve tek şarj ile birkaç saatlik deneyimlerin mümkün olabileceği konuşuluyor.

Apple Karma Gerçeklik Gözlüğü İçin Tarih Bilgisi Var! Tasarımcılardan Oyunculara Kadar Herkes Kullanabilecek!
Bu görsel, final ürününü temsil etmiyor.

“Peki bu ürünü gözlüklü kullanıcılar deneyimleyebilir mi?” Gelen bilgilere göre hayır, ama Apple’ın reçeteli lenslerle kullanıma imkân sunabileceği de söyleniyor.

Apple karma gerçeklik gözlüğü, iç kısımda iki tane 4K ekrana sahip ve aynı zamanda çevre detaylarını da hesaplayarak hizmetler sunabilecek. Hem profesyoneller hem de gündelik yaşamdaki kullanımlar için hazırlandığı bildiriliyor. Mesela ürün, hem kafa hem de el hareketlerini takip edebiliyor. Bu sayede ressamlar da özel çalışmalar ortaya çıkarabilir.

Cihazın bir diğer anahtar özelliği olarak da video konferans detayından bahsediliyor. Böylece birden fazla kullanıcı, sanki aynı ortamdaymış gibi sesli ve görüntülü sanal sohbetler gerçekleştirebilecek.

Son olarak, Apple’ın bu ürünle birlikte Hollywood’a yönelik planları da var. Mesela, bu cihaza özel yapıda dizi ve filmlerin hazırlanabileceği konuşuluyor.

Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> iPhone 15, Bu Özelliğiyle Avrupa’da Fark Yaratabilir!