Apple Otomobilleri Kontrol Altına Almak İstiyor: Yavaş Gel Apple

Apple komisyon almaya

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple otomobilleri kontrol altına almak için bazı yeni çalışmalara yer veriyor. Bu çalışmalar sonucunda şirket çok daha fazla kontrol sahibi olacak. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

.

ABD merkezli bir güç haline gelen Apple her geçen yıl daha fazla kontrol sağlamak istiyor. Elbette burada kontrolden amaç bir güç gösterisi değil. Şirket daha çok bazı alanları kendi tekeline almak istiyor. Mesela akıllı telefon alanında liderliğini devam ettirmek isteyen şirket çok ciddi bir talep görüyor.

Aynı durumu Apple yazılımlarında da görmek mümkün. Neredeyse tüm Apple yazılım araçları ciddi bir talep ile karşı karşıya. Şirket şimdilerde kendi ürünü olan CarPlay ile birlikte yeni bir kontrol alanı sağlamak istiyor. Otomobiller üzerindeki hakimiyetini artırmak isteyen şirket yol tarifi, müzik kontrolü ve telefon görüşmeleri gibi birçok konuda güncelleme getiriyor.

Apple otomobilleri kontrol edecek yazılımı geliştiriyor

Yeni gelecek olan özelliklere göre şirket araçların iç sistemlerini kontrol altına alacak. Google Haritalar, çift ekran desteği gibi çeşitli hizmetler sunan şirket böylece kalplerdeki yerini sağlamlaştırdı. Şimdi ise büyük bir gizlilikle IronHeart isimli projeyi geliştiriyordu. Ancak bu proje beklemediği bir şekilde sızdırıldı.

Apple otomobilleri kontrol

Apple tarafından gizli bir şekilde yürütülen bu proje, araçların iç sistemi ile tamamen senkronize bir şekilde çalışabiliyor. Klima kontrolü, koltuk ve bel desteği ayarlama gibi özellikler CarPlay ile kullanıcılara sunulacak. Böylece Apple araçlar üzerinde daha fazla hakimiyet sahibi olacak. 600’den fazla araba modelinde bu sistemin kullanılabilir olduğu söyleniyor.

Apple otomobil kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak istiyor

Apple tarafından geliştirilen otomobil uygulamaları genellikle hayatı kolaylaştırma amacı içeriyor. Her ne kadar bunun daha fazla kontrol sağlayacağı bilinse bile yine de Apple sürücüler için hizmet ağını geliştirmekte kararlı.

Burada asıl önemli olan otomobil üreticilerinin nasıl tepki vereceği. İşin aslına bakarsak tepkileri çok fazla yumuşak olmayacaktır. Peki siz bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> iPhone 13 Araştırması Apple’ı Üzebilir. 13, Uğurlu Gelmemiş Olabilir

>> Apple A15 yonga seti performans testlerinden tam not aldı: Android’liler üzgün!

. . . . .