Apple Personeli Ofise Dönmek İstemiyor: Yazılan Mektup Ortaya Çıktı

Salgın sürecinde Apple personeli şirket ile ciddi çatışmalar yaşadı

Ortaya çıkan şirket içi mektuba göre Apple personeli ofise dönmeye karşı çıkıyor. Üstelik çalışanlar firmaya son derece kızgın. Personelin tepkisinin detayları ise haberimizde…

Eylül başından itibaren haftada üç gün ofise çağırılan Apple çalışanları buna karşı çıkıyor. Apple, normalleşme kapsamında personelini yeniden işe çağırma hazırlığında. Kısacası çalışanlar, yazdıkları bir mektupla uzaktan çalışmak isteyenlere uygun esnek bir yaklaşım talep etti. Firma personeli yazdıkları mektupta şunları söyledi:

“Meslektaşlarımız arasında artan bir endişeyi paylaşma fırsatını kullanmak istiyoruz. Apple’ın konum açısından esnek bir çalışma politikası belirlemesini talep ediyoruz. Ne var ki yaşanan baskı şimdiden bazı meslektaşlarımızı istifa etmeye zorladı. Esnekliğin getirdiği kapsayıcılık olmadan ailelerimizle daha yakın olmak ya da Apple’ın bir parçası olmak arasında seçim yapmak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz.”

Çalışanlardaki tepki Tim Cook’un yaptığı açıklamanın ardından geldi. Cook açıklamada, Apple çalışanlarına sonbahardan itibaren Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri ofise dönmeleri gerektiğini söyleyen bir not iletti. Böylece notu takip eden iki gün içinde çalışanlar organize olarak tepki gösterdi. Açıklamaya göre Eylül itibariyle çalışanlar haftada iki kez uzaktan çalışmaya devam edebilecek. Ayrıca yönetici onayı alırlarsa yılda iki haftaya kadar uzaktan çalışma imkanı çalışanlarda olacak.

Salgın sürecinde Apple personeli şirket ile ciddi çatışmalar yaşadı

Salgının başladığı süreçte firma çalışanları ofise gelmeye zorlamasıyla haber konusu olmuştu. Devam eden süreçte bu tavrını yumuşatan şirket yine de bu konuda ılımlı adımlar atmadı. Diğer teknoloji devlerinden Twitter ve Facebook, salgın sona erdikten sonra dahi çalışanlarına istedikleri kadar evden çalışabileceklerini söyledi.

Apple çalışanları ortaya çıkacak sorunların şirket imajını zedeleyeceğini düşünüyor

Basınla paylaşılan açık mektup doğrudan Tim Cook’a hitap ediyor. Kendilerini “uzaktan çalışmayı savunucuları” olarak isimlendiren grup yaklaşık 2.800 üyeden oluşuyor. Notu hazırlayan kişi sayısı ise yaklaşık 80 olarak açıklandı.

Apple çalışanları, şirketin çeşitlilik ve katılımı geliştirmesi için uzaktan çalışmayı benimsemesinin çok önemli olduğunu söylüyor. Mektup içinde yer alan dikkat çekici taleplerden bazıları ise şöyle:

  • İşe alım kararları gibi uzaktan çalışma kararlarına da özerk bir ekibin karar vermesini talep ediyoruz.
  • Taleplerimizle ilgilenmesi için şeffaf bir iletişim ve geri bildirim süreci talep ediyoruz. Bu konuda bir anketin gerçekleştirilmesini istiyoruz.
  • İşten çıkış görüşmelerinde uzaktan çalışma nedeniyle yaşanacak çalışan kaybını belirlemek için yer alan bir soru talep ediyoruz. 
  • Engelli çalışanların iş yerinde, tesis dışında, uzaktan, karma ya da başka bir yerde çalışmaları için bir plan talep ediyoruz.
  • Yüz yüze çalışmaya dönmenin çevreye etkileri ve uzaktan çalışmanın bu konudaki yararlarını gösteren bir çalışma talep ediyoruz.

Diğer haberler:

>> Google Android Reklamları Engellenecek: Apple Gibi Olmak İstiyor

>> Sıradaki iPad Cam Arka Yüzey ve Kablosuz Şarj Sunmaya Hazırlanıyor

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here