Apple Rüşvet Skandalı Ortalığı Fena Karıştırdı İşte Detaylar

Apple Rüşvet Skandalı Ortalığı Fena Karıştırdı İşte Detaylar

Apple rüşvet skandalı
Google News Abone Ol

Son gelen bazı haberler, Apple rüşvet skandalı yaşandığını ortaya çıkardı. Bu skandal davasında neredeyse birçok kurum yer alıyor. İşte merak edilen bütün detaylar.

Apple ile alakalı rüşvet davası silah kullanımından dolayı çıktı. ABD’de silah taşımak ve kullanmak sıkı kurallara bağlı. Bu nedenle herhangi birisinin ABD sınırları içerisinde silah kullanabilmesi biraz zor. Böyle bir durumun farkında olan Apple, çalışanları için bazı önlemler almak istedi. Ancak bu önlemleri hukuki yollarla halletmekten ziyade rüşvet dağıtmayı tercih etti.

Apple Güvenlik Müdürü Thomas Moyer, şirket çalışanlarını güvende tutabilmek için silah kullanmalarını talep etti. Bunu sağlayabilmesi için öncelikle hukuki zemini açması gerekiyordu. Ancak ne yazık ki bu ilk etapta pek mümkün olmadı.

Apple rüşvet skandalı büyüyecek gibi görünüyor

California’daki savcılar tarafından yapılan soruşturma ile birlikte, Apple hakkında skandal denilebilecek bazı detaylar ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de bazı memurlara silah ehliyeti için rüşvet vermesi oldu. Apple Güvenlik Müdürü, Santa Clara Emniyet Müdür Yardımcısı Rick  Sung’a 70 bin dolar değerinde 200 iPad vereceğini söyledi.

Apple rüşvet skandalı

Tüm bunlar üzerine Apple çalışanlarına silah ruhsatı verildi. İşin açıkçası bu durum ülkede fazlasıyla tartışılıyor. Apple rüşvet skandalı, muhtemelen ülkedeki silah kullanım izinlerini tekrar tekrar tartışmaya açacak. Ülkede silah ruhsatı alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor.

  • Yaklaşık 400 dolar kadar bir ödeme yapılması gerekiyor.
  • Silah ruhsatı almak için geçerli bir neden olması şart.
  • Son olarak da iyi bir ahlaki yapıya sahip olması son derece önemli.

Eğer bu şartlardan herhangi birisini sağlamıyorsanız silah ruhsatı almanız neredeyse imkansız. Apple rüşvet skandalı şu anda 4 kişiyi kapsıyor. Bunların tamamı da Apple ile bağlantılı kişiler. 11 Ocak 2021’de mahkeme başlayacak ve bazıları hapis cezası alacak. Ancak muhtemelen mahkeme bunu para cezasına çevirecek.

Eyalet şerifinin silah ruhsatı verme konusundaki geniş yetkisi de tartışma konusu olacak gibi görünüyor. Sizce Apple gerçekten de bu tür kirli işlere bulaşmış olabilir mi? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> iPhone 12 Pro Maliyeti Tek Tek Hesaplandı. Bakın Apple Her iPhone Cihazdan Ne Kadar Kazanıyor

>> Xiaomi, telefonlarının yanında ultra hızlı şarj aleti verecek!


CEVAP VER