iPhone 12 Pro Maliyeti Tek Tek Hesaplandı. Bakın Apple Her iPhone Cihazdan...

iPhone 12 Pro Maliyeti Tek Tek Hesaplandı. Bakın Apple Her iPhone Cihazdan Ne Kadar Kazanıyor

iPhone 12 satış tarihi
Google News Abone Ol

iPhone 12 Pro maliyeti herkes tarafından fazlasıyla merak ediliyordu. Sonunda her bir iPhone cihaz için ne kadar harcandığı ortaya çıktı. Hadi gelin sonuçlara birlikte bakalım.

Apple şirketinin üretim maliyetleri her geçen yıl daha da pahalılaşıyor. Çinli işçilerin çok uygun bir fiyata çalışması ile Apple sağlam kar elde ediyordu. Ayrıca akıllı telefon ekipmanlarının da pahalı olmaması firmanın elini güçlendiriyordu. Şimdi ise durum tam tersine döndü.

Bundan kısa bir süre önce iPhone donanımları pek bir masraf yaratmıyordu. Şimdi ise ortaya çıkan masraflar gerçekten de çok ciddi boyutlara ulaştı. Yani Apple aslında o kadar da kar elde edemiyor. Mesela iPhone 12 Pro donanımları, toplam maliyetin yaklaşık olarak yüzde 27 gibi bir bölümüne sahip.

iPhone 12 Pro maliyeti hangi donanımlardan kaynaklı

Dilerseniz bu cihazın maliyetlerine teker teker nakalım. Öncelikle ekrandan başlamak gerekiyor. Samsung ve LG gibi şirketler, Apple’a en fazla ekran satışı yapanlar içerisinde yer alıyor. Firma, kendi ekranlarını ABD’den ziyade Asya ülkelerinden almayı tercih ediyor.

iPhone 12 Pro maliyeti

Qualcomm x55 5G modem ise bir diğer önemli masraf kalemini oluşturuyor. Bu tür modemler 5G olduğu için maliyeti bir miktar daha fazla. iPhone 12 Pro maliyeti içerisinde yer alan modemler 70 dolar gibi bir fiyatla alınabiliyor. Apple, modemleri her bir iPhone için aldı ve bu durumda muhtemel ek indirimlere sahip oldu.

Sony tarafından geliştirilen kamera sensörü iPhone 12 Pro maliyeti; 7,4 dolar ve 7,9 dolar fiyatlarına sahip. Elbette bu tüm cihazlarda çoklu şekilde kullanıldığı düşünüldüğünde önemli bir masraf kalemi oluşturuyor. Şirketin kendi yonga seti olan A14 Bionic ise yine bir diğer harcama kalemlerinden bir tanesi oldu.

Reklam, paketleme ve ulaşım gibi detaylar hesaplandığında firmanın maliyeti çok daha fazlalaşıyor. Elbette tüm bunlar sadece genel fiyat tahminlerinden ibaret. Şirkette çalışan kişiler ve diğer bazı masrafları da ekleyince maliyetler artıyor.

Sizce tüm bunlar göz önüne alındığında iPhone kar konusunda abartılı mı davranıyor? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> iPhone 12 Vergi Fiyatı Ortaya Çıktı Rakamlar Dudak Uçuklatıyor

>> Apple iPhone 13 için ilginç bir karar alabilir


CEVAP VER