Apple Şarj Cihazını Çıkarınca Başına Gelmeyen Kalmadı: Satışı Yasaklandı

Apple şarj cihazını

Apple şarj cihazını iPhone modellerinden çıkarınca başına gelmeyen kalmadı. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte göz atalım.

Hafızamızı şöyle bir yokladığımızda iPhone 12 ile birlikte radikal bir kararın alındığını hatırlıyoruz. Şirket bu cihazlarla birlikte şarj aletlerini tamamen ortadan kaldırma kararı almıştı. iPhone cihazlarını şarj edebilmeniz için Lighting kabloları olduğu gibi bırakıldı. Fakat şarj adaptörü gelmedi.

Aslına bakacak olursak birçok ülkeden bununla ilgili büyük bir tepki ortaya çıktı. Fakat Apple onları açıkçası pek dinlemedi. En sert tedbirin Brezilya hükümeti tarafından alındığını görüyoruz. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda Brezilya hükümeti iPhone 12 ve sonrasında çıkan modelleri ülkede sattırmayacak.

Apple şarj cihazını kaldırdığına pişman olabilir

Küresel çapta Apple çok sert tepkiler almaya devam ediyor. Şöyle bir şirket açıklamalarına baktığımızda aslında pek tatmin edici cevaplar verilmediğini görüyoruz. Apple küresel ısınmayı önlemek ve dünyaya çevre kirliliği açısından daha az zarar vermek için şarj cihazlarını çıkardığını belirtmişti.

Apple şarj cihazını

Yapılan bu açıklamalar ne kullanıcılar ne de devletler tarafından pek kabul görmedi. Bunun üzerine ardı ardına birçok dava açıldı. Son olarak Brezilya Adalet Bakanlığı büyük bir dava süreci başlattı. Şirkete 2,38 milyon dolarlık bir para cezası kesildi. Ayrıca iPhone 12 ve üst modellerin ülkede satılmayacağı belirtildi.

Apple savunması kabul edilmiyor

Apple tarafından yapılan savunma Brezilya hükümeti tarafından kabul edilmedi. Şirket karbon emisyonunu azaltmak istediğini söylemişti. Fakat Brezilya hükümeti bu konuda tatmin olmadı. Üstelik sadece Brezilya değil dünyanın birçok ülkesinde benzer davaların açılmaya başlanacağı söyleniyor. Apple şarj cihazını çıkardığına pişman olacak gibi görünüyor.

Önümüzdeki aylarda muhtemelen Şirket çok daha fazla dava ile karşı karşıya kalacak. Ancak bu davalardan ne tür sonuçlar çıkacağını henüz bilmiyoruz. En radikal kararı Brezilya verdi. Belki de önümüzdeki aylarda Türkiye tarafından da buna benzer bir dava süreci başlayacak. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple, Bir TikTok Videosu Yüzünden Çalışanını İşten Çıkarabilir! İşte O Video!

>> Apple Watch Pro Tanıtım Tarihi Belli Oldu: Piyasayı Sallamaya Geliyor!