Apple Taciz İddiaları Gündeme Bomba Gibi Düştü: Şirket İçi Cinsiyetçilik

Apple taciz iddiaları

Apple taciz iddiaları son günlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Ortaya çıkan bazı detaylara göre şirket içerisinde cinsiyetçilik hat safhada. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple genelde başarıları ile gündeme geliyor. Firma şu sıralar iPhone 13 için hazırlık yaparken beklemediği problemler ile uğraşıyor. Başarı hikayelerini arttırmak isteyen bu marka ne yazık ki son günlerde taciz iddiaları ile karşı karşıya. Üstelik her şey bununla sınırlı değil.

Twitter platformu üzerinden #Appletoo hareketi başlatıldı ve konu ile ilgili bazı açıklamalar yapıldı. Ashely Gjovik isimli bir Apple çalışanı uzun süredir taciz ve zorbalık gördüğünü itiraf etti. Yaptığı itiraflara bakıldığında gündemi fazlasıyla sarsmaya yettiğini söyleyebiliriz. Kendisi şirkette ağır bir taciz gördüğünü söylüyor.

Apple taciz iddiaları mahkemeye taşındı

Normal şartlarda herhangi bir şirket çalışanı taciz iddialarını ortaya atarsa bunun araştırılması gerekir. Apple böyle bir yol izlemek yerine tam tersini yaptı. Bu çalışan işten çıkarıldı. Kendisinin fikri mülkiyet ihlali suçu işlediği söyleniyor. Bu durum büyük bir tepki yarattı.

Apple taciz iddiaları

Apple, Ashely Gjovik ile görüşme kararı aldı. Bu görüşmenin yazılı olmayacağının söylenmesi üzerine çalışan bunu kabul etmedi. Sonuç olarak Apple onu işten çıkarttı. Apple ile başlattığı dava Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu ve Kaliforniya İstihdam ve Konut Departmanı tarafından kabul gördü.

Apple ağır bir tazminat alabilir

Şirkete bugüne kadar taciz konusu ile ilgili çok fazla suçlama yöneltildi. Üstelik söz konusu suçlamalar sadece taciz ile ilgili değil. Aynı şekilde ırkçılık, cinsiyetçilik ve zorbalık bunlar arasında yer alıyor. Her ne kadar toplumda sert eleştirilere neden olsa bile yine de Tim Cook konuya pek önem vermiyor.

Apple eğer bu şekilde davalar ile karşı karşıya kalırsa hem itibarını kaybedebilir hem de ciddi tazminat ödemesi yapabilir. Şirketin kısa bir süre içerisinde bu iddialar ile ilgili net açıklama yapması bekleniyor.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Pandemisi, Apple Fanlarını Daha da Sadık Hale Getirdi

>> iPhone 14 Pro Max Görselleri Sızdırıldı. Dikkat Çeken Detaylar Var


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here