Apple, Tesla Batarya Paketleriyle Kendi Enerji Depolama Tesisini Kuracak

Apple ve Tesla ortaklığı temiz enerjinin bazı dezavantajlarını yok etmek üzerine bir çalışma

Apple kuracağı yeni enerji depolama projesinde Tesla teknolojisine başvurdu. Böylece Amerika’nın iki dev markası arasında bir işbirliği başladı. Detaylar haberimizde…

.

Apple yaptığı duyuruda yeni devasa elektrik depolama projesini duyurdu. Böylece firma 2015’te kurduğu güneş enerjisi çiftliğinde ürettiği enerjiyi depolayacak. Bununla birlikte firma, bir başka dev şirket Tesla ile işbirliğine gidiyor.

Yeni duyurulan işbirliği ile firma saatte 240 megawatt enerjiyi depolayacak. Bunu sağlamak için firma 85 adet Tesla’nın lityum-iyon teknolojisini kullanan “Megapack” batarya paketlerine sahip olacak. Apple böylece biriktirdiği enerjiyi Cupertino’da yer alan binasına ayıracak. Firma bu konuda tecrübeli firma Tesla ile birlikte çalışma kararı aldı.

Tesla ilk olarak “Megapack” isimli batarya sistemini 2019’da açıkladı. Bu paketler 60 megavat saklayabilen parçalar olarak Apple’ın kullanımına verilecek. Bunun muhtemelen Tesla tarihinin en büyük işlerinden biri olduğu tahmin ediliyor. Ancak yine de bu Tesla’nın yaptığı en büyük batarya işi değil. Firma, daha önce daha büyük sistemleri Avustralya ve Texas’ta da kurdu. Bu sistemler yaklaşık 100MV kapasite civarındaydı. Yine de Apple’ın edineceği sistem de en büyükler arasındaki yerini alıyor. Örnek vermek gerekirse Apple’ın bu sistemi 7 bin evin bir gün boyunca enerji ihtiyacını karşılayacak güçte. Tesla’dan aldığı bu batarya sistemi Apple’a güneş tarlasından ürettiği elektriği saklama şansı veriyor.

Apple ve Tesla ortaklığı temiz enerjinin bazı dezavantajlarını yok etmek üzerine bir çalışma

Apple’ın yardımcı başkanı Lisa Jackson bu gelişme üzerine bir açıklama yaptı. Jackson, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Temiz enerjinin (güneş ve rüzgar) karşılaştığı en büyük zorluk tabiatı gereği aralıklı olmasıdır. Eğer başarabilirsek ve bizim için bu yöntemin işe yaradığını gösterirsek aralıklarla ilgili endişeleri ortadan kaldırmış oluruz. Bununla birlikte istikrar açısından da şebekeye yardımcı olacaktır. Bu yaptığımız diğer şirketlerin taklit ya da üzerine koyarak sürdürebilecekleri bir şey.”

Aslında Apple bildiğiniz gibi lityum-iyon pilleri ürünlerinde kullanmakta tecrübeli. Ayrıca firma gelecekte üreteceği araç için de batarya teknolojileri geliştirmekte. Ne var ki bu kısa vadeli konuda Tesla’nın hazır ürününden yararlanmak onlara daha mantıklı gelmiş olmalı.

Apple ile Tesla’nın geçmişinde başka yakınlaşmalar da bulunuyor. Tesla’nın Technoking’i Elon Musk, yaptığı bir açıklamada 2018’de Apple ile Tesla için bir satın alma görüşmesi yapmak istediğini söyledi. Lakin Apple CEO’su Tim Cook, Musk’ın bu konudaki toplantı talebini reddetmiş.

Diğer haberler:

>> iPhone 13 Pro 5G Hakkında Heyecan Verici Yeni Bilgiler Geldi

>> Apple, Siri’yi Geliştirmek İçin Yapay Zekâ Şirketlerini Bir Bir Satın Alıyor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here