Apple, Uygun Fiyatlı iPhone SE 4 ile Android Telefonlara Savaş İlan Edebilir!

Samsung ve Apple anlaşmazlığı

Apple, uygun fiyatlı yeni iPhone modeli iPhone SE 4 ile orta seviye akıllı telefon pazarındaki Android hakimiyetine son verebilir. Gelen söylenti bilgiler, şirketin önümüzdeki sene için sıkı bir planlama içinde olduğunu gösteriyor.

Uygun fiyatlı iPhone, yani iPhone SE 4 ister misiniz? Apple’dan henüz bu yönde bir açıklama yok. Hatta daha evvel gelen söylenti detaylarda, bu telefonun 2023 İlkbahar döneminde satışa sunulabileceği ifade edilmişti. Yeni söylentiler ise, şirketin 2024 İlkbahar dönemini hedeflediği ve bu hamleyle orta seviye Android telefonlara büyük bir savaş açmaya hazırlandığı yönünde.

Uygun fiyatlı iPhone

Apple, üst seviye iPhone’larıyla “En çok satılan telefonlar” listesinde ciddi bir üstünlüğe sahip. Şirket, uygun fiyatlı iPhone SE 4 ile de orta seviye telefonlar arasında hakimiyetini kurabilir!

Apple ürünleriyle ilgili analizler gerçekleştiren Ming-Chi Kuo ve The Elec sitesi, yeni model için bazı detaylar paylaştı. Şirket, bu yeni SE modelinde iPhone 14’te kullanılan pek çok özelliğe yer verebilir ve bir nevi yeni nesil iPhone XR’ı ortaya çıkarabilir.

Mesela bu telefonda…

– Ön tarafta çentikli tasarım ve Face ID teknolojisi olabilir.
– 6.1 inç değerde OLED ekran kullanılabilir ve bu ekran, 60Hz tazeleme değeri sunabilir.
– USB Type-C bağlantı teknolojisiyle gelebilir ve hızlı şarj özelliği sunabilir.
– RAM tarafında 4 ya da 6GB, depolama tarafında da en az 64GB değeri tercih edilebilir.
– En önemlisi de iPhone 15 ailesinde kullanılması beklenilen A16 Bionic işlemcisiyle gelebilir.

Peki ya fiyatlandırma nasıl olacak?

Öyle ya, orta seviyede Android telefonlarla savaşabilecek ve onları alt edebilecek bir üründen söz ediliyor. Bunun için fiyatın da uygun tutulması önemli.

2018’de satışa sunulan iPhone XR, 750 dolarlık fiyat etiketine sahipti ve “Uygun fiyatlı en iyi iPhone modellerinden bir tanesi” olarak gösterilmişti. Tabii bunun üzerinden yıllar geçti, ekonomik durumlar değişti ve pek çok noktada yeni fiyatlandırmalar var. Bu, haliyle iPhone serilerinin de fiyatlarına yansıyor. Yine de şirket, uygun fiyatlı iPhone için 650 dolara kadar bir fiyat belirleyebilir deniyor.

Apple, Uygun Fiyatlı iPhone SE 4 ile Android Telefonlara Savaş İlan Edebilir!

Fiyatın düşük olabilmesi için üzerinde durulan bazı konular var. Mesela…

Tasarım tarafında ciddi farklılıkların olmaması, fiyatı düşük tutacak noktalardan. Örneğin arka tarafta tek kamera kurulumu olabilir ve iPhone 13’te kullanılan 12MP kameraya yer verilebilir. Bu kamera, çoğu Android orta seviye telefondan daha iyi sonuçlar sunabiliyor.

“Peki ama orta seviyede olan çoğu Android telefonda çoklu kamera kurulumu, daha yüksek depolama miktarı ve daha iyi tazeleme değerleri sunan ekranlar tercih ediliyor. Hal böyleyken uygun fiyatlı iPhone’u niye tercih edeyim ki?”

Mesela…

Uygun fiyatlı iPhone’da A16 Bionic kullanılırsa, bu zaten performans tarafında amiral gemisi telefonları dahi kıskandırabilecek bir teknoloji.

Face ID teknolojisi, orta seviye Android cihazlara kıyasla daha gelişmiş güvenlik önlemleri sunabiliyor.

Öte yandan, iOS işletim sistemi ve cihaza en az 5 sene boyunca verilecek yazılımsal destek de bir o kadar önemli.

Yani ürün, size yıllar boyunca sorunsuz ve güncel deneyimler sunabilir. Bu da orta seviye Android cihazlarda kolay kolay yakalanabilecek bir şans değil.

İlgili Haberler

>> HP Sahte Mürekkepleri Yasakladı! Yan Sanayi Kartuş Kullananlar Yandı!