HP Sahte Mürekkepleri Yasakladı! Yan Sanayi Kartuş Kullananlar Yandı!

HP, yazıcı pazarının en önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Hem ev kullanımına hem de profesyonel kullanıma yönelik pek çok çözüm sunan şirket, yakın zamanda yeni bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Amaç, orijinal olmayan, yani üçüncü parti üretilen mürekkeplerin yazıcılarda kullanımının önüne geçebilmek. Bu sayede hem orijinal mürekkep kartuş satışlarında artış beklenirken hem de yazıcıların daha iyi performans sunarak uzun süre sorunsuz kullanılabilmeleri hedefleniyor.

Eğer HP yazıcınız var ve daha uygun fiyatlı olduğunu düşünerek sahte mürekkep kartuşlar kullanıyorsanız, tekrar düşünmenizde yarar var. Zira HP, yakın zamanda yeni bir güvenlik güncellemesini kullanıma sundu. Bu yama sonrasında, artık cihazlarda üçüncü parti üreticiler tarafından hazırlanan sahte mürekkep kartuşların kullanımı engelleniyor.

The Verge’te yer verilen bilgilere göre HP, ilk olarak 2016 yılında dinamik güvenlik programını devreye almıştı. Bu sayede…

“Kullanıcı deneyimlerinin kalitesinin korunması, HP baskı sistemlerinin bütünlüğünün korunması ve fikri mülkiyetlerin korunması” hedeflenmişti.

Bu da yeni ya da tekrar kullanılan HP çipleri ya da elektronik devrelerini içermeyen kartuşların cihazlarla kullanılamayacağı anlamına geliyordu, ki an itibarıyla bu süreç devam ediyor. Gerçi dönem dönem sistemde bazı gevşemelerin olduğundan da söz ediliyor.

Sahte mürekkep kullananlar için üzücü haber…

HP Sahte Mürekkepleri Yasakladı. Yan Sanayi Kartuş Kullananlar Yandı!

Örneğin, Reddit’teki kullanıcılardan u/grhhull, artık üçüncü parti, yani sahte kartuşları artık HP yazıcısıyla kullanamadığını belirtiyor. Kullanıcı, daha önce üçüncü parti mürekkepler kullanabildiğini de ekliyor.

Cihaz, sahte mürekkepleri algılıyor ve bunun sonucunda da ekrana “Bu yazım sürecindeki baskı kalitesini garanti edemiyoruz” uyarısını getiriyordu. Sonrasında da yazım süreci gerçekleştirilebiliyordu. Bu son güncelleme ise, bu “atlama noktası”nı da ortadan kaldırdı. Artık ekrana şu ibare geliyor:

“Belirlenen kartuş, yazıcı firmware yazılımı tarafından engellendi. Çünkü bir HP çipine sahip değil. Bu cihaz, yeni ya da yeniden kullanılan HP çipine sahip kartuşlarla çalışmayı amaçlıyor.”

HP, bu yeni hamlesiyle hem güvenli ve kaliteli kullanım sunmayı hem de kullanıcılarını sadece kendi ekosistemi içinde tutarak baskı tarafındaki gelirlerini de artırmayı hedefliyor.

Sizin de bildiğiniz gibi, bazı yazıcılar gerçekten uygun fiyata satılıyor, ama özellikle orijinal mürekkep ve kartuş dolum maliyetleri uzun vadede can sıkıcı olabiliyor.

İlgili Haberler

>> Hogwarts Legacy’deki Sinir Bozucu Detay Kaldırıldı! İşte HP’da Yeni Nefret Edilen Karakter!