Apple Tedarikçileri, Apple Watch İçin Kan Şekeri Ölçümü Yapan Sensörler Üzerinde Çalışıldığını Söylüyor

Apple Watch 7

Gün boyunca kan şekeri ölçümü zorunda kalmadan kan içindeki şeker düzeyini ölçmenin bir yolunu bulmak birçok şeker hastasının uzun zamandır bir hayali.

Bunu yapmanın bazı kansız yolları olsa da, herkesin kullanabileceği çözümler değil. Bu yüzden birçok kişi Apple gibi şirketlerin Apple Watch kullanarak kan şekeri düzeylerini ölçmek için bir yöntem oluşturabileceğini umuyor.

Geçtiğimiz günlerde DigiTimes’ın (paywall) yayınladığı bir raporuna göre: Apple ve bazı tedarikçiler görünüşe göre geliştirdikleri teknolojiyi Kan Şekeri Ölçümü yapabilen sensörler üzerinde denediği iddia ediliyor. Raporda, bu şirketlerin kısa dalga boylu kızılötesi sensörler kullanarak kan almaya gerek kalmadan kullanıcının şeker düzeylerini ölçmek için sensörler üzerinde çalıştıkları söyleniyor.

Geçtiğimiz günlerde de böyle söylentiler ortaya atılmıştı. Ve kan şekeri seviyelerini sadece deri üzerinden ölçebilen bir Apple Watch’un bu yıl piyasaya çıkabileceği söylenmişti. Ancak bu söylentinin ardından şimdiye kadar somut bir veri ortaya çıkmamıştı. Ortaya çıkan rapora aldırış etmeyen bir kısım kişiler  bu yeteneğe sahip bir Apple Watch’un gerçeğe dönüşmesine hala yıllar olduğunu iddia ediyor. Bu yüzden belki de henüz umutlanmamalıyız.

Bununla birlikte, Apple Watch’taki tüm sağlık özelliklerinde olduğu gibi, ortaya çıkacak yeni teknolojiler de mutlak profesyonel tıbbi ekipmanın yerini alacak şekilde düzenlenmemiş olacak. Bu nedenle Apple böyle bir saati piyasaya sürse bile endişeleriniz varsa yine de doktorunuza danışmanız gerekecek.

Apple Watch İçin Kan Şekeri Ölçümü Yapan Sensörler

Apple Watch series 7 kan şekeri Ölçümü
Apple Watch Series 7, Apple Watch SE, Apple Watch Series 3

Hali hazırda kanşekeri ölçümü için en kesin sonuç kan üzerinden yapılan ölçümler ile alınabiliyor. Geliştirilen sensör teknolojisinin çığır açacağı söylense bile bilim otoritelerinin bu tarz bir teknolojiyi benimsemesi 5 ile 10 yıl arasını alabilir.

Ayrıca bu cihazlara erişimin belli bir bedeli olacak. Hali hazırda Apple Watch Series 7 ülkemizde 4400 TL bir bedelle satışa sunulmuş durumda. Yeni gelecek teknolojiler ile bu cihazın güncellenmiş versiyonu tabii ki daha fazla bir fiyatla satışa sunulacaktır. Bu durum düşünüldüğünde kan üzerinden ölçüm yapabilen kan şekeri ölçüm cihazlarının maliyetleri tabii ki Apple Watch ve benzeri ürünlerden daha uygun fiyatla sunuluyor olacak. Fakat uzun dönem kullanımlar ve kullanıcıya fikir vermesi açısından bu saatlerin faydalı bir çözüm olacağı da yadsınamaz bir gerçek.

İlgili Haberler

>> 2022 de Yeni iPad Pro ve Apple Watch Modelleri Geliyor