Binlerce Instagram ve Facebook Hesabı Silindi: Büyük Temizlik Yaptılar

binlerce Instagram ve Facebook

Ortaya çıkan son detaylara göre binlerce Instagram ve Facebook hesabı silindi. Böylece şirketin genel bir temizlik yaptığını görüyoruz. Hadi gelin tüm bu hesap silme olayı ile ilgili detaylara birlikte bakalım.

Facebook dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya platformları içerisinde yer alıyor. Instagram ve WhatsApp yine benzer şekilde büyük bir kullanım oranına sahip. Tüm bu platformlar meta isimli yeni çatı şirketinde buluştu. Ekim 2021 davranış raporu incelendiğinde şirketin bazı önemli adımlar attığı görülüyor.

Özellikle kamuoyundaki tartışmaları manipüle etmek isteyen birçok hesap Facebook tarafından silindi. Üstelik bu hesapların koordineli bir şekilde hareket ettiği görülüyor. Bu tür hesaplar Facebook ilkelerine aykırı bir şekilde davranıyor. İşte tam da bu nedenle şirket böyle hesapları tamamen silme kararı aldı.

Binlerce Instagram ve Facebook hesabı ortadan kaldırıldı

Instagram ve Facebook platformunda yer alan yaklaşık 1500 hesap ortadan kaldırıldı. Bu hesapların yaklaşık olarak son 4 yıl içerisinde topluluğa aykırı hareket ettiği görülüyor. Genellikle bu tür hesapların devletler tarafından desteklendiğini söyleyebiliriz. Facebook gibi şirketler bu tür hesapları istemiyor.

binlerce Instagram ve Facebook

Büyük sosyal medya platformları içerisinde yalan haber yapılması çok sık görülüyor. Özellikle Twitter gibi bilgi akışının yoğun olduğu uygulamalarda yalan haberlerin bulunup ortadan kaldırılması önemli. Facebook ise böyle bir durumdan dolayı defalarca mahkeme karşısına çıktığı için temkinli davranıyor. 937 Facebook hesabı 140 sayfa ve 363 Instagram hesabı tamamen ortadan kaldırdı.

Sahte hesap operasyonları devam edecek

Facebook ve Instagram gibi uygulamaların çatı şirketi olan Meta, sahte hesap operasyonlarına devam edeceğini açıkladı. Yani sadece 1500 hesabın silinmesi ile her şey bitmeyecek. Ayrıca şirket hesap silme durumları ile ilgili ayrıntıları paylaşacak. Böylece daha şeffaf bir yönetim amaçlanıyor.

Facebook gibi web sitelerinde yer alan sahte hesaplar insanların yalan haberlerle dolmasına neden olabiliyor. Facebook kolları sıvamak zorunda kaldı. Peki siz bu tür platformlarda yayınlanan sahte haberler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Facebook Taciz Skandallarını Engellemek İçin Kolları Sıvadı: Otomatik Mesaj Silme

>> Facebook Metaverse Teknolojisi Büyük Heyecan Yarattı: İkinci Hayatınıza Hazır Olun