Apple Watch Yine Hayat Kurtardı! Nasıl mı?

Apple Watch, bir kez daha hayat kurtardı. Bu kez başrolde 16 yaşında bir genç ve kayak tatilinde yaşanan detaylar var. Neyse ki annesi kısa sürede harekete geçti ve kötü bir tablonun oluşmasının önledi. İşte detaylar…

Zaman zaman “Apple Watch, hayat kurtardı” temalı haberlerle karşınıza çıkıyoruz. Her ne kadar bu bir tıbbi ürün olmasa da, görünüşe göre cidden hayat kurtaran önerilerde bulunabiliyor ve deyim yerindeyse ödenen paranın hakkını veriyor.

Marcella Lee, bir haber spikeri. PhoneArena’da yer alan bilgilere göre Lee, 16 yaşındaki oğluyla bir kayak tatili için yola çıktı. Mekâna ulaştıklarında, hava da soğuk olduğu için bazı tıbbi takviyeler de gerçekleştirdiler. Örneğin, İbuprofen kullanımı gibi. Böylece ortama kısa sürede alışabileceklerini düşündüler.

Bir süre sonra ise anne, oğlunun kayak yapabilecek durumda olmadığını, gayet bitkin göründüğünü fark etti ve devamında, hem dudaklarının hem de parmak uclarının mavileşmeye başladığını gördü. Gece vakti, evden uzakta bir mekânda, aniden böyle bir durumla karşılaşmak haliyle endişeye yol açar ve soğuk kanlı davranabilmek önemlidir.

Lee’nin aklına Apple Watch saati geldi ve saati hemen oğlunun bileğine takarak oksijen doygunluğunu ölçmeye başladı. Saatin gösterdiği seviye, %66 seviyesiydi, yani korkutucu bir seviyeydi bu. Bunun üzerine hemen acil servise götürüldü ve orada yapılan ölçümlerde de bu seviyenin %1 oranında düştüğü görüldü. Yani saat, doğru bir saptama yapmıştı.

Hastanede yapılan testlerde, gencin ciğerlerinde sıvı birikmesinin olduğu da anlaşıldı ve yüksek irtifa akciğer ödemi teşhisi konuldu. Peki anne, çocuğunu o an hastaneye götürmeseydi ve uyumasına izin verseydi ne olurdu? Yetkililerin söylediğine göre böyle bir şey yapılsaydı, bunun sonucunda koma periyodu ortaya çıkabilirdi.

Marcella Lee, zamanında uyarı verdiği için Apple Watch’tan memnun olduğunu belirtirken tabii ki oğlunun iyileşme sürecinde olmasından dolayı da mutlu.

Apple Watch Yine Hayat Kurtardı! Nasıl mı?

Peki şu anki en güncel model olan 2022 model Apple Watch Ultra bize neler sunuyor?

1.92 inç değerde OLED ekranı bulunan ürün, aynı zamanda 100 metre derinliğe kadar suya dayanıklı bir yapıda geliyor. Böylece onu yüzerken de keyifle kullanabiliyorsunuz.
Gücünü Apple S8 çipsetinden alan saat, dahili 32GB hafızaya sahip. Böylece pek çok farklı uygulama yükleyebiliyor ve deneyimlerinizi geliştirebiliyorsunuz.

Saatin bünyesinde güçlü bir hoparlör, NFC ve Bluetooth 5.3 gibi teknolojilerin olduğunu da belirtelim. Pil tarafında da 542mAh pil değeri mevcut. Ve evet, kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

2022 model Apple Watch Ultra akıllı saat, Apple Türkiye resmi websitesi üzerinden 28 bin TL fiyat etiketiyle satın alınabiliyor.

İlgili Haberler

>> İlginç Bir Ürün. Saat Gibi, Ama Değil: NoWatch